Čo sa skrýva v hlbinách zeme? Táto otázka viedla oddávna mnohých odvážlivcov skúmať labyrinty podzemných chodieb a priestorov. Tak vznikol šport – caving, čiže jaskyniarstvo.

Každý, kto navštívil niektorú zo sprístupnených jaskýň, vie, aká nevšedná krása sa ukrýva v podzemí. Aj napriek tomu sa človeku trochu uľaví, keď opäť zazrie denné svetlo…

Pustiť sa do neprebádaných jaskýň, kde možno zablúdiť, pošmyknúť sa a zrútiť do priepasti alebo sa utopiť, kde hrozí podchladenie, a dokonca strata smeru a svetla, to si už vyžaduje veľkú dávku odvahy.

Aj Slováci sa zapísali do histórie podzemných objavov, keď v chorvátskych horách objavili a zliezli najhlbšiu známu jaskynnú priepasť na svete. Je hlboká viac ako 1000 metrov a pomenovali ju príznačným názvom: „Bojim-bojim“.

Pre tých, ktorí to skúsili, sa jaskyniarstvo stáva doslova vášňou. Prečo to robia? Je to šanca objaviť niečo doteraz nepoznané. Nachádza sa tu nádhera podzemných krasových útvarov, ktoré len tak hocikto neuvidí. Samozrejme, je v tom aj kus dobrodružstva a priateľstva na lane. Najkrajšie zo všetkého je však poznanie, že aj v temných útrobách zeme sa ukrýva množstvo nepoznanej a krehkej krásy, ktorú treba len objaviť a obdivovať.


Zdieľať: