V továrni Harley sa niečo deje. Na vchodových dverách jedného oddelenia visí už tri týždne červená tabuľa s nápisom ´Vstup zakázaný aj zamestnancom´! Len prvý inžinier, konštruktér, vrchný majster a niekoľko najlepších mechanikov tam smú vojsť. Ostatní vedia len to, že vo fabrike tajne skonštruovali nový model motocykla, ktorý sa má zúčastniť na pretekoch o veľkú cenu Floridy na plochej dráhe. Hovorí sa, že nový model je niečo úžasné.

Fabrika bola rozhodnutá získať prvé miesto najmä preto, že víťazná značka pretekov sa začne používať aj v armáde. Pre továreň to znamenalo obrovské objednávky a zisk. Fred Wild, pretekár tejto značky, sa na preteky usilovne pripravoval. Každý deň a za každého počasia jazdil na dráhe. Prirodzene, trénoval na inom stroji. Tréning sa týkal osobnej prípravy na ťažké podmienky nebezpečných pretekov.

Fred dnes pomaly končí tréning. Posledný raz prechádza zákrutou smrti, prichádza k bariére a opiera stroj o zábradlie.

„Haló, Fred, môžete na minútku? Rád by som sa s vami porozprával!“

Fred sa nechápavo pozerá na neznámeho muža. Dáva si dolu prilbu a vydáva sa smerom k cudzincovi. „Čo si želáte, pane?“

„Som Alan Smith, tajomník Hendrsolu.“

Fred sa zahľadel do očí pána Smitha a hovorí: „Ale, ale, od konkurencie? A čo by ste potrebovali, pán Smith?“

„Fred, rozprávame sa bez svedkov, preto vecne a stručne. Mám plnú moc dohodnúť sa s vami v mene našej fabriky. Vieme, že na preteky chystáte nový stroj. Vieme aj to, že na ňom pôjdete vy. Dobre ma pochopte – keď neprídete do cieľa, tisíc dolárov je vašich. Vyplatím vám ich osobne hneď po skončení pretekov. Nechcem od vás, aby ste sa rozhodli hneď. Uvedomujeme si, že na novom stroji vašej továrne by ste určite zvíťazili! Mohli by sme si ešte „kúpiť“ niektorého iného jazdca, aby vám, povedzme, vpadol do cesty. To je však trochu nebezpečné a nechceme, aby si kráľ plochých dráh zlomil väzy. Ide nám v podstate len o to, aby stroj vašej továrne neprišiel prvý do cieľa! Myslím, že je to jasná ponuka. Máte týždeň na rozmyslenie. Pri svojom nebezpečnom zamestnaní nezarobíte tisíc dolárov ani za pol roka. Takže do videnia vo vašej kabíne po pretekoch!“

Dlho po odchode pána Smitha stál Fred Wild nad svojím strojom a rozmýšľal. Koľko víťazstiev už dobyl pre svoju značku? Prečo by teraz nemohol prísť do cieľa ako druhý? Veď je to také ľahké! Stačí stratiť drahocenné sekundy! Tisíc dolárov! Riskuje pre továreň svoj život, aby získala objednávky, a čo z toho vlastne má? Mesačný plat a 50 dolárov za vyhrané preteky! Hm, ale keď jeho továreň získa objednávku, budú mať robotníci zamestnanie a robotu…

Fredovou hlavou sa miešajú myšlienky za aj proti… Nevie sa rozhodnúť…

Je krásne slnečné nedeľné popoludnie, deň veľkých udalostí! Najväčšie rýchlostné preteky motocyklov na Floride na plochej dráhe v Miami. Tribúny sú preplnené. Tisícky divákov stoja okolo obrovskej pretekárskej dráhy. V šatniach pretekárov je rušno. Fred Wild je pripravený. Má na sebe kožené nohavice a vestu, na hlave žltú prilbu a na chrbte veľké poradové číslo – štyri. Pri vchode do jeho kabíny stojí nový pretekársky stroj, ukrytý pred zrakom všetečných divákov nepremokavou plachtou. Strážia ho dvaja mechanici.

Nejaký muž kráča okolo. Nenápadne sa na chvíľu zastaví. Teraz si ho všimol aj Fred. Je to Smith. Mlčky a veľavravne si Smith položí ruku na náprsnú tašku, čím Fredovi naznačuje, že peniaze sú pripravené. Fred Wild sa opatrne rozhliadne okolo a potom prikývne na znak súhlasu. Smith sa spokojne usmieva a odchádza smerom k tribúnam. Fred Wild prichádza k mechanikom a hovorí im: „Tak, chlapci, odtiahnite ten stroj na štart! O chvíľu prídem za vami!“ Je rozhodnutý. Tisíc dolárov je veľký peniaz! Fred neodolal!

Svoj plán má premyslený do najmenších podrobností. Počas pretekov sa bude držať jazdca Hendrsolu, akoby s ním bojoval o prvé miesto a potom v poslednom kole pred zákrutou smrti ho predbehne. V zákrute však stroj vyklopí. Vari sa to nemôže kráľovi plochej dráhy nikdy stať?

„Fred, Fred, hľadám ťa v šatniach a ty nikde! A len kvôli tebe som celú noc cestoval vlakom, aby som ťa mohol vidieť!“

Fred sa prekvapene otočí. Pred ním stojí mladý muž v rovnošate poručíka pluku motorizovaných jednotiek – jeho brat Edy!

„To sa divíš, čo? Preložili ma od pešiakov k oceľovým koňom. Idem sa pozrieť na ten zázrak, ktorý bude na pretekoch jazdiť za vašu fabriku. Chcem vidieť, na akých strojoch budeme v budúcnosti jazdiť. A okrem toho – stavil som na teba, brat môj! Veď vieš, pre našinca je desať dolárov veľa peňazí!“

Edy precestoval sto míľ, aby sa pozrel na jeho jazdu a videl jeho víťazstvo. V tej chvíli sa Fred rozhodol. Jeho brat bude jazdiť na ich strojoch a nie na tej rachotine od Hendrsola. A ušetrí mu desať dolárov, o ktoré sa stavil! Motory burácajú pri štartovej čiare, jazdci sedia naklonení v sedlách a čakajú na znamenie štartéra. Teraz!

Ako búrka sa oceľoví obri ženú vpred. Škvara plochej dráhy odletuje na všetky strany. Fred nevníma, čo sa deje vôkol neho. Vie len, že prišiel jeho brat a sleduje ho. Dokáže mu, že titul kráľa plochých dráh mu právom patrí.

To, čo Fred ukázal na týchto pretekoch, nevidel nikto z tisícok divákov nikdy predtým! Rútil sa do zákrut so šialenou odvahou. Tempo, aké nasadil už pri štarte, dávalo tušiť, že celkom iste zvíťazí. A Fred Wild, kráľ plochej dráhy, aj zvíťazil, hladko a presvedčivo!

Je po pretekoch. Pri šatniach sa Fred stretáva s Edym, ktorý mu už zďaleka beží s otvoreným náručím v ústrety.

„Fred, šiel si ako kráľ!“

Fred položí pravicu na plecia svojho mladšieho brata a vážne mu hovorí: „Edy, dnes som sa stal dvojnásobným víťazom – na plochej dráhe v motocyklových pretekoch aj na šikmej ploche nad veľkým pokušením predať svoju česť.“


Zdieľať: