Starobylý obyvateľ Perzie, Ali Hafed, vlastnil obrovskú farmu. Mal krásne sady ovocných stromov, obilné polia a záhrady. Bol to bohatý a spokojný človek.

Jedného dňa ho navštívil múdry muž z východu, ktorý mu povedal všetko o diamantoch. Nezabudol mu pripomenúť, aký by bol bohatý, keby vlastnil baňu na diamanty. Ali Hafed šiel v ten večer spať ako chudobný človek; chudobný preto, lebo bol nespokojný. Zatúžil mať diamanty. Túžba po nich ho priviedla k tomu, že predal farmu a vybral sa hľadať drahokamy. Precestoval celý svet, až sa napokon z neho stal biedny, zlomený a sklamaný človek, ktorý nezvládol život a spáchal samovraždu.

Jedného dňa človek, ktorý kúpil Aliho farmu, viedol ťavu do záhrady, aby sa napila. Keď ťava ponorila ňufák do potoka, niečo sa v piesku na dne potoka zatrblietalo. Muž vytiahol z vody kameň, ktorý odrážal všetky farby dúhy. Tento človek objavil diamantové bane Golcanda, najväčšie v celej histórii.

Keby bol Ali Hafed zostal doma a kopal vo svojej záhrade, namiesto cudziny a smrti v biede by mal kopy diamantov. Aby si získal tie najväčšie poklady, nemusíš cestovať na druhý koniec sveta. Tie najvzácnejšie veci sú často ukryté celkom blízko – doma.


Zdieľať: