Nanga Parbat – 8125 m. Ani jeden vrch nebol k horolezcom taký krutý. O jeho pokorenie zápasili výpravy od roku 1895. Na jej úbočiach sa odohrali tie najväčšie horolezecké tragédie v Himalájach. Roku 1934 sa znenazdania zhoršilo počasie, prišiel monzún. Na vrchu zostalo 10 nemeckých horolezcov. O tri roky neskôr sa Nemci opäť pokúsili vrch zdolať. No zle postavený tábor zmietla lavína a pochovala 16 horolezcov. Kým bol vrchol Nanga Parbatu úspešne dobytý, zahynulo na tomto vrchu 31 horolezcov.

Píše sa rok 1953. V najvyššom tábore nemecko-rakúskej expedície spia v malom stane Otto Kempter a Hermann Buhl. Po dvojmesačnej drine celej expedície boli vybratí, aby podnikli rozhodujúci útok na vrchol hory, na ktorú ešte nikto nevystúpil.

Je jedna hodina v noci. Hermann Buhl sa začína v spacom vaku obliekať. Dobre si zašnuruje topánky a po niekoľkých pokusoch sa mu podarí zapáliť varič. Pripravuje trochu teplého čaju. Je pol druhej. Otto by už mal vstať.

„Otto, vstávaj už!“

Neodpovedá. Spí tak tuho? Zatrasiem ním.

„Otto, počuješ? Budú dve hodiny, musíme ísť!“

Ale Otto len niečo zahundre a obráti sa na druhú stranu.

„Otto, ideme na vrchol!“

Odpovedá, že sa mu nechce a potom sa zase odvráti. To stačí. Hermann Buhl si balí veci na sólový výstup a o pol tretej vychádza zo stanu. Vietor stíchol, na nebi sa trblietajú hviezdy. Vonku je 30 stupňov pod nulou. A tak Hermann Buhl zápasil s vrcholom hory sám. Dobyl ho, aj keď na zostupe musel prečkať ďalšiu noc vo výške 8000 m bez bivakového výstroja. Vrátil sa po 40 hodinách úplne vyčerpaný. Do dejín Himalájí sa však zapísal ako muž, ktorý vďaka pevnej vôli prekonal aj sám seba a vystúpil na vrchol sám.

Otto Kempter však prespal historickú šancu stáť spolu so svojím priateľom ako prvý na vrchole osemtisícovky. Vymenil ju za teplo v spacáku…

Koľko životných príležitostí ti môže uniknúť, keď v rozhodujúcej chvíli zvolíš tú pohodlnejšiu cestu – jednoducho, obrátiš sa na druhú stranu a ostaneš spať vo svojej teplej posteli! Samozrejme, je to oveľa pohodlnejšie. No zatiaľ ti môže uniknúť šanca dosiahnuť svoj „životný úspech“, ktorá sa už nikdy nemusí vrátiť.


Zdieľať: