Edmund Hillary – muž, ktorý ako prvý zdolal najvyššiu horu sveta si veľmi obľúbil šerpov a obyvateľov údolia pod Everestom. Uvedomil si, ako veľmi potrebujú jeho pomoc.

Keď sa na jednej zo svojich ďalších výprav spolu so šerpmi ohrieval pri ohníku, opýtal sa šerpa Urkiena: „Keby sme vám, dedinčanom, mohli dať jednu jedinú vec, čo by to malo byť?“ Šerpa sa chvíľu zamyslel a potom nesmelo povedal: „Sahib, priali by sme si, aby naše deti mohli chodiť do školy!“

Tieto slová sa ho hlboko dotkli. Od tej chvíle hľadal so svojimi priateľmi spôsob, ako vybudovať v dedine Khumdžungu prvú školu. Na druhý rok získal ako dar montovaný domček. Ako ho však dopraviť do hôr? Švajčiarsky Červený kríž ho letecky dopravil po dieloch z Káthmándú do údolia vo výške 4700 metrov. A odtiaľ celú budovu po dieloch preniesli obetaví šerpovia na vlastných chrbtoch až na miesto, kde ju zmontovali. Tak bola otvorená v údolí pod Everestom prvá škola pre 47 detí. Prišli v otrhaných šatách, ale oči im žiarili túžbou po poznaní. Dnes je jeden z týchto žiačikov pilotom Boeningu 767 a ďalší úspešne podnikajú v oblasti cestovného ruchu.

Neskôr Hillary s manželkou cestovali po celom svete, aby získali prostriedky na ďalšie školy. Svojmu sľubu ostal verný. Vždy znovu a znovu sa vracal pod Everest a postupne tam postavil 27 škôl, dve nemocnice, 12 ambulancií, vodovod, mosty a so svojimi priateľmi sa postaral aj o očkovanie detí aj ostatných obyvateľov údolia.


Zdieľať: