Odpradávna sa ľudia snažili skrotiť divé zvieratá. Veľmi nebezpečnou šelmou sú vlci. Skrotením severského vlka a jeho zdomácnením bol vyšľachtený pes husky, ktorý sa stal jedným z najstarších domácich psov. Dodnes si však zachoval niekoľko dôležitých vlastností svojich vlčích predkov. Je mimoriadne húževnatý a vytrvalý, vydrží aj kruté mrazy a dlhú zimu. Prísne si stráži svoje teritórium. O seba sa dokáže postarať tak, že si na noc vyhrabe v snehu noru, do ktorej sa ukryje. V severských oblastiach, kde sa cíti doma, sa živí najčastejšie mäsom sobov, mrožov, tuleňov alebo rýb.

O chov husky ako záprahových psov sa zaslúžil Nór Seppala, ktorý získal pre polárnika Amundsena práve týchto psov. Osvedčili sa dokonale. Vďaka nim dosiahol Amundsen južný pól ako prvý.

Pre obyvateľov osamelých osád v Arktíde je husky životne dôležitým dopravným prostriedkom. Je to vynikajúci záprahový pes, ktorý je dnes veľmi populárny pri pretekoch psích záprahov. V jednom záprahu dokáže spolu ťahať až 16 psov, ktorí sú veľmi vytrvalí.

Počas vojny sa tieto psy osvedčili pri záchrane ranených. Dokonca ich spúšťali na padákoch k ľuďom uväzneným v neprístupných oblastiach.

Keď uvidíš krásneho sivo-bieleho psíka so vztýčenými ušami a modrými očami, spomeň si na mnohých polárnikov a obyvateľov polárnych krajín, ktorým tento vzácny druh psov zachránil život.


Zdieľať: