Berlín, Olympijské hry 1936. Zdá sa, že Jesse Owens je istým víťazom v skoku do diaľky. Pred rokom skočil takmer 8 metrov – rekord, ktorý bol prekonaný až o 25 rokov. Keď sa už pripravoval na skok, náhle zbadal vysokého, modrookého a svetlovlasého Nemca, ktorý na tréningu skočil takmer toľko, čo on. Uvedomil si, že je veľmi nervózny. Bol si vedomý toho, ako sa na týchto olympijských hrách Nemci snažia dokázať nadradenosť svojej rasy, najmä nad čiernymi. Práve v tej chvíli sa mu vysoký Nemec predstavil ako Luz Long.

„Ty by si sa mal dostať do finále aj so zavretými očami!“ povedal Luz Owensovi, pretože ho poznal ako svetového rekordéra.

O niekoľko minút už Owens skákal. Skok sa mu vydaril a postúpil do finále. Za skok do diaľky získal na týchto Olympijských hrách svoju druhú zo štyroch zlatých medailí.

Prvý človek, ktorý mu prišiel po víťazstve gratulovať, bol práve Luz Long – a to priamo pred očami Adolfa Hitlera, ktorý od zlosti priam škrípal zubami. Owens Luza Longa nikdy viac nevidel, pretože zahynul v druhej svetovej vojne.

Po nejakom čase Owens napísal: „Mohli by ste roztaviť všetky medaily a poháre, ktoré mám, a predsa by nikdy neprevážili priateľstvo, ktoré som cítil voči Luzovi Longovi. Je pre mňa cennejšie než najčistejšie 24-karátové zlato.


Zdieľať: