Friedrich Wilhelm Nietzsche bol slávnym a známym nemeckým spisovateľom a filozofom 19. storočia. Niektoré jeho názory a postoje však boli dosť zvláštne. Raz povedal, že chorý človek je príživníkom spoločnosti. V niektorých prípadoch je vraj podľa neho nemorálne, aby takýto chorý človek zostal vôbec nažive!

V roku 1889, práve po tom, čo napísal svoje najpozoruhodnejšie spisy, sa Nietzsche psychicky zrútil. Zo svojej duševnej pomätenosti sa už nikdy nevyliečil. 11 rokov sa o seba nemohol sám postarať. Musela ho opatrovať mama a neskôr sestra. Friedrich Nietzsche sa na vlastnej koži presvedčil, aké to je byť závislý od niekoho iného. Uvedomil si, že chce žiť ďalej, aj keď je chorý. Už mu nebolo až také odporné, že sa o neho niekto stará.

Neraz sa stáva, že v dôsledku choroby a bolesti ľudia zmenia svoje postoje a názory. Možno aj to je jedna z príčin, prečo Boh niekedy dovolí, aby nás v živote stretli problémy alebo ťažkosti. Bez nich často vyslovíme dosť všeobecné a povrchné výroky a voči iným sme neústupčiví a nekompromisní. Práve vďaka nim vieme lepšie pochopiť a rozumieť tým, ktorí s nimi zápasia.

Boh je dobrý. Či sa máme dobre, sme chorí, alebo máme nejaké problémy, vždy mu môžeme ďakovať. Nech prežívame čokoľvek, vždy mu môžeme dôverovať, že dovolí len to, čo nám pomôže, aby sme boli silnejší vo viere, lepší a viac sa mu podobali.


Zdieľať: