Multimiliardár z Texasu, ktorý vlastnil bohaté ropné náleziská, sa rozhodol nájsť manžela pre svoju jedinú, ale celkom skromnú osemnásťročnú dcéru. Svoje hľadanie začal tým, že pozval všetkých miestnych starých mládencov k sebe na záhradné párty. Na záhrade dominoval veľmi pekne upravený bazén. Muži, ktorí prechádzali okolo, si všimli, že v ňom plávajú nebezpečné žraloky, pirane, aligátory a iné zvieratá, ktoré by veru neváhali zahryznúť si do vás, keby ste sa dostali do ich blízkosti. Starí mládenci sa čudovali, čo to má vlastne znamenať.
Zanedlho nato prišiel multimiliardár a predniesol veľmi dojímavú reč o tom, ako veľmi má svoju dcéru rád a ako veľmi by si želal, aby sa vydala za človeka, ktorý si ju naozaj zaslúži. Potom dal nápadníkom nasledovnú ponuku:
„Ten, kto skočí do bazéna a prepláva na druhú stranu, si bude môcť vybrať buď poukážku na jeden milión dolárov, alebo môže získať moje najvýnosnejšie ropné pole, alebo ruku mojej dcéry a tým aj diel z môjho dedičstva.“
Starí mládenci zostali bez slova stáť. Ich spýtavé pohľady prezrádzali, že nikto z nich nie je taký blázon, aby riskoval vlastný život – ani kvôli toľkým peniazom.
Dlhé ticho napokon prerušil špľachot vody. Všetci sa otočili, aby videli muža, ktorý plával na druhú stranu bazéna takmer tak rýchlo, ako olympijský víťaz. Keď šťastne vyskočil z vody, otrepal sa a pripochodoval k multimiliardárovi. Ten ho objal, potriasol mu rukou a zagratuloval mu, že je výborný plavec. „Tak, chlapče, vyberieš si poukážku na milión dolárov?“ spýtal sa ho.
„Nie, pane,“ odpovedal mladý muž zdvorilo.
„Dobre. Tak chceš moje najvýnosnejšie ropné pole?“
„Nie, pane.“
So slzami v očiach sa multimiliardár spýtal: „Tak, chlapče, chceš ma poprosiť o ruku mojej jedinej dcéry?“
Na prekvapenie ostatných nemotorných starých mládencov mladý muž odpovedal: „Nie.“
Zmätený a trocha zarazený multimiliardár sa spýtal: „Tak teda čo vlastne chceš?“
„Chcem len jedno, pane,“ odpovedal odvážne mladý muž. „Chcem sa dozvedieť meno toho, ktorý ma strčil do bazéna.“
Nikto nebol ochotný riskovať život – dokonca ani pre peniaze. Nikto by sa nenechal pribiť na kríž kvôli sláve a uznaniu. Ježiš sa nechal pribiť na kríž nie preto, že by tým niečo pre seba získal. On svoj život nielen riskoval; On svoj život za nás dal. Nikto ho tam „nestrčil“. Rozhodol sa urobiť to preto, že nás miluje.


Zdieľať: