„V roku 2000 začali na náš rodinný účet prichádzať veľké sumy z licenčných poplatkov za liek Viread,“ spomína Hana Dvořáková, ktorá stála za prelomovým liekom proti HIV a proti hepatitíde B. „Keď má človek zrazu toľko peňazí a nie je zvyknutý míňať, naozaj nevie, čo s nimi. Boli sme radi, že sme predtým vôbec vyžili a zrazu sme každý mesiac dostávali vysoké čiastky.“

Spočiatku im bolo míňanie peňazí veľmi príjemné a dalo im väčšiu slobodu. „Zrekonštruovali sme si chalupu. Deťom sme zaobstarali bývanie. Chodili sme sa lyžovať do Francúzska. To všetko by sme robili tak či tak, ale teraz to bolo oveľa jednoduchšie. Nie sme ľudia, ktorí by si kupovali drahé autá alebo jazdili na cesty okolo sveta. Keď sa občas dostaneme do spoločnosti nejakých bohatých ľudí, necítime sa tam najlepšie. Jednoducho to nie je svet pre nás… Preto sme si povedali, že peniaze vrátime tam, odkiaľ prišli,“ povedala Hana Dvořáková, ktorá spolu s manželom stále učí na vysokej škole.

Manželia Dvořákovi sa v roku 2020 rozhodli, že počas nasledujúceho desaťročia darujú vysokoškolákom cez svoju nadáciu 200 miliónov českých korún. Chcú podporovať mladých chemikov po ukončení doktorandského štúdia.


Zdieľať: