
autor fotografie: Pavlina Cajková |
Čo vieme, je kvapka, čo nevieme, je oceán.
Fotóny
Fotón je vo fyzike elementárna častica, základná „jednotka“ svetla a všetkých ostatných foriem elektromagnetického žiarenia. Má nulovú pokojovú hmotnosť a šíri sa rýchlosťou svetla. Podľa viacerých populárno-náučných zdrojov zo špeciálnej relativity vyplýva, že z perspektívy fotónu, teda častice, ktorá putuje rýchlosťou svetla, čas neexistuje.
Stránka „vosveteit“ zverejnila 8.8.2022 túto správu:
Celý vesmír funguje za predpokladu, že všetko, čo existuje, musí v určitom čase skončiť. Platí to pre galaxie, hviezdy, ale aj čierne diery. Vedci to označujú ako tepelnú smrť vesmíru.
Fotóny sú pravdepodobne jedinými časticami, ktoré sa aspoň na prvý pohľad týmto pravidlom neriadia. Ak na ne nepôsobí nijaká ďalšia sila, ich vlastnosti sa nemenia a fotóny ostávajú stabilné naveky. Vedci zatiaľ nenašli náznak toho, že by fotón v istom bode „umrel“. Ide o problém, ktorý stojí na hraniciach toho, čo vedci vedia o vesmíre okolo nás.
Štandardný kozmologický model chápe fotóny ako stabilné a večné. Tento problém však naráža na hranice nášho chápania vesmíru.