Keď Maurice Herzog a Louis Lachenal dosiahli v r. 1950 ako prví horolezci na svete vrchol osemtisícovky – Annapurny (8087 m), boli krajne vyčerpaní. Vztýčili vlajku, vzájomne sa odfotografovali a po chvíli sa dali na zostup. Herzogovi nedostatok kyslíka natoľko otupil zmysly, že ani nezbadal, ako stratil obidve rukavice. Zostúpili do najvyššieho tábora, kde ich čakali ich dvaja priatelia. Cestou nadol sa ocitli v zajatí divokého uragánu a nedokázali nájsť najbližší tábor. Preto sa rozhodli prenocovať v plytkej ľadovcovej trhline. Báli sa, že v spánku zamrznú. Primkli sa jeden k druhému, nohy si zohrievali v plecniakoch, a tak čakali na ráno. Sneh im zavial topánky, preto ráno vyše hodiny štvornožky prehrabávali záveje, kým našli všetky štyri páry topánok. Táto hodina spečatila osud členov výpravy postihnutých omrzlinami.

Štyroch mužov akoby zázrakom našlo záchranné družstvo a spolu sa dotackali dolu. Napriek úpornej snahe lekára zachrániť omrznuté údy, Herzogovi museli amputovať všetky prsty na rukách a niekoľko prstov na nohách. I Lachenal prišiel o niekoľko prstov na nohách a oboch hrdinov, ktorí pokorili prvú osemtisícovku, potom verní šerpovia niesli celou cestou až do Indie. Tak draho zaplatili premožitelia hory za svoje víťazstvo, ale nikdy to neľutovali. Boli prvými ľuďmi, ktorí zdolali 8000 m vysoký vrchol.

Akú cenu si ochotný zaplatiť za svoj „vrchol“? Má tvoj vrchol takú hodnotu, že by si bol ochotný obetovať to najdrahšie?


Zdieľať: