29. decembra 1987 sa sovietsky kozmonaut vrátil z vesmíru na Zem. Zvláštne v tomto prípade je to, že na obežnej dráhe strávil 326 dní – a predsa sa vrátil zdravý. Nie vždy to dopadlo v prípade týchto rekordných vesmírnych ciest tak dobre.

Pred piatimi rokmi sa vrátili na Zem kozmonauti, ktorí strávili vo vesmíre 211 dní. Trpeli závratmi, zrýchleným pulzom a búšením srdca. Ešte týždeň po pristátí nemohli vôbec chodiť a po 30 dňoch sa ešte stále museli liečiť. Pretrvávalo najmä ochabnuté svalstvo a srdcová slabosť. V stave beztiaže totiž svaly nášho tela ochabujú, lebo nemusia klásť nijaký odpor. Aby sa tomu predišlo, predpísali sovietski odborníci kozmonautom aktívny cvičebný program. Zhotovili aj zvláštny elastický odev, ktorý nazvali „tulení úbor“. Odev kládol odpor každému pohybu, ktorý kozmonauti urobili, čím ich nútil používať svaly. Veľký vplyv mala aj správna životospráva.

Niekedy sa nám zdá, že námaha nás ničí a nechce sa nám urobiť niečo navyše. Najradšej by sme si pohodlne ľahli a ani sa nehli. A predsa, práve každodenná námaha nás chráni, udržiava v dobrej kondícii a upevňuje naše zdravie. Pohybu a námahy sa preto netreba báť – skôr naopak, naše telo nám za to len poďakuje.


Zdieľať: