„Mama, prečo už musím ísť spať?“ to je najčastejšia otázka u nás doma večer pred spaním. „Ešte chvíľu!“

Premýšľali ste už niekedy o tom, ako by to bolo, keby sme vôbec nespali? Ako dlho by sme to asi vydržali?

Petra Trippa – newyorského televízneho hlásateľa to veľmi zaujímalo, tak to na sebe vyskúšal. Nespal a pritom konal svoju každodennú prácu. Prvých 5 dní na ňom televízni diváci nič nespozorovali. Na šiesty deň už však nedokázal logicky odpovedať ani na jednoduché otázky. Užil tabletky proti spánku a vydržal ešte niekoľko hodín. Na siedmy deň začal mať halucinácie.

Tripp sa nechcel vzdať, a tak bojoval ďalej. Kúpal sa, chodil a rozprával sa s ľuďmi. Keď však uplynulo osem a pol dňa, veľmi ho rozbolela hlava. Ďalej už nevydržal. Ľahol si, aby si len na chvíľočku zdriemol. Zobudil sa za vyše 13 hodín.

Mnohí ľudia nepotrebujú pravidelných 8 hodín spánku denne. Vynálezca Thomas Alva Edison spával denne len 3 hodiny. Ostatný čas sa venoval svojej práci a výskumom. Rekord vraj patrí istej zdravotnej sestre z Londýna, ktorá si pri nočných službách v nemocnici odvykla spávať, takže jej stačí 50 minút spánku denne. To však neplatí o tebe ani o mne!

Spánok je vzácny dar, ktorý sme dostali na obnovu našich síl. Musíme si ho chrániť. Veď čo môže byť lepšie ako si po celodennej námahe a zhone ľahnúť do postele a dosýta sa vyspať!


Zdieľať: