Trinásťročný John Philip chcel utiecť z domu. V cirkusovej kapele si našiel prácu, za ktorú dostával 12 dolárov týždenne. Bol rozhodnutý, že keď bude cirkus odchádzať, pôjde s nimi. Tešil sa, že bude žiť samostatný život.

„Nepovedz to rodičom,“ radil mu kapelník.

„Nepoviem,“ sľuboval John Philip. No toto tajomstvo bolo príliš krásne na to, aby sa o ňom nikomu nezmienil. Musel to niekomu povedať. A tak sa zdôveril svojmu priateľovi Edovi Accardiovi.

„Ale nepovedz to rodičom,“ prosil ho John Philip.

„Nepoviem,“ sľuboval Ed. Ale pomyslenie na to, aké dobrodružstvo čaká Johna Philipa, mu stále vŕtalo v hlave. Ed nechcel utiecť z domu, ale myslel si, že by mohol presvedčiť svoju mamu, aby sa spýtala v cirkuse, či by aj preňho nemali prácu. Pani Accardiová tušila, o čom sa chlapci rozprávali, a povedala to Johnovej mame.

Na druhé ráno vstal Johnov otec veľmi skoro a zašiel na námorné veliteľstvo za svojím dobrým priateľom. Vysvetlil mu, aký má problém. Potom sa vrátil domov a zobudil Johna. „Obleč si najkrajšie šaty, aké máš, a poď so mnou,“ povedal mu.

Keď prišli do budovy veliteľstva, kapelník chlapca privítal slovami: „Vitaj v námornej kapele, John Philip!“ A tak namiesto v cirkusovej kapele sa mladý muzikant stal členom námorného orchestra, v ktorom hral aj jeho otec.

John Philip Sousa, ktorý sa narodil v roku 1854, sa neskôr stal slávnym dirigentom námornej kapely Spojených štátov a zložil nejeden pochod. John Philip Sousa mal otca, ktorý ho mal rád a rozumel túžbe dospievajúcich chlapcov byť nezávislými. Nechcel, aby jeho syn urobil hlúposť a potom to ľutoval. Pomohol mu, aby mohol byť v živote šťastný.

Ty i ja máme nebeského Otca, ktorý nás má rád. Často naše životné plány nevyjdú len preto, aby nám mohol dať čosi lepšie. Pozná naše túžby. Vie, že chceme v živote robiť niečo užitočné a zmysluplné. Rád ťa povedie, ak mu to pravdaže dovolíš. Vie, čo urobiť, aby si bol v živote šťastný.


Zdieľať: