Igor, mladý podnikateľ, sa rozhodol, že tento rok strávi dovolenku na juhu Floridy. Dva týždne sa prechádzal po pobreží, zbieral mušle i neobyčajné kamienky.

Na jednej takejto „lúpežnej výprave“ si všimol nápadný otvor v pieskovcovom útese. Myslel si, že je to opustené vtáčie hniezdo. Strčil ruku dnu a po chvíľke nahmatal malé guľky, ktoré mu pripomínali hrášok.

Pretože si myslel, že sú to drobné vtáčie vajíčka, nabral ich za hrsť a vytiahol ruku von. Mal ich presne 23. Keď sa však na ne pozrel lepšie, zistil, že sú to len tvrdé hlinené guľôčky veľkosti hrášku až pingpongovej loptičky.

Sklamaný Igor si ich vysypal do vrecka a vrátil sa na breh mora. Na večernej prechádzke nimi triafal do plávajúcich driev dovtedy, kým všetky neskončili vo vlnách oceánu.

Po dvojtýždňovej dovolenke sa Igor vrátil domov. Keď si vybaľoval veci a chystal bielizeň na pranie, vo vrecku nohavíc našiel ešte jednu malú zabudnutú hlinenú guľôčku. Spomenul si na ten deň, keď ich našiel, a hodil ju do misy, kde dával zvyšné gombíky, rôzne drobnosti i všetky nepotrebné veci.

Po niekoľkých mesiacoch sa v práci zoznámil s Tomášom. Stali sa z nich dobrí priatelia. Tomáš veľmi rád čítaval historky o pirátskych lodiach a ukrytých pokladoch. Igor si vedel celkom živo predstaviť skrýše plné zlata a diamantov ukryté niekde na brehu mora.

Jedného rána pri práci rozprával Tomáš Igorovi, ako piráti ukrývajú ulúpené drahokamy. Diamanty obalia blatom, sformujú do tvaru guliek a tie potom ukryjú do dier v pieskovcoch na morskom pobreží.

„To, čo som našiel ja, určite neboli žiadne drahokamy,“ pomyslel si Igor.

Zvedavosť mu však nedala pokoj. Hneď, ako sa vrátil domov, vzal misu, do ktorej dával všetky zbytočnosti, a vyhrabal v nej hlinenú guľôčku. Zobral si nožík a začal škrabať. Spočiatku tam nebolo nič iné, len hlina. Po chvíľke však tvrdý hlinený obal praskol a vykotúľal sa malý, ale krásny modrobiely diamant.

Igor zostal úplne omráčený. Spomenul si na hrsť špinavých hlinených guľôčiek, ktoré pochoval vo vlnách oceánu.

Tento príbeh je mi veľmi blízky. Príliš často sa podobne ako Igor dotýkame pokladov ukrytých v Božom slove, ktoré nám chcú pomôcť žiť čo najlepšie. Ignorovať jeho múdrosť znamená vyhodiť drahokamy, ktoré nás mohli urobiť bohatými.


Zdieľať: