Myšlienku o stavbe mosta, ktorý by preklenul zátoku pri San Franciscu a spojil ho s protiľahlým okolím, vyslovil architekt Joseph Baermann Strauss už v roku 1917. V tamojších novinách sa o nápade písalo ako o bláznovstve. Ako vraj môže ktosi niečo podobné čo i len vysloviť. Brehy sú od seba veľmi vzdialené, pôda je pohyblivá, voda nebezpečne hlboká a vlny vysoké. A ak by tam aj most naozaj stál, ako by sa uživili majitelia trajektov a lodičiek prepravujúcich pasažierov zátokou? Preprava trajektom z jednej strany na druhú bývala veľkým dobrodružstvom. Na vode bolo čoraz viac ľudí. V niektorých chvíľach bola vraj zátoka taká preplnená loďami, že hrozili zrážky.

Ešte horšie to vyzeralo, keď sa zdvihla búrka. V roku 1926, keď San Francisco postihlo silné zemetrasenie, svedkovia spomínajú, že pri pohľade z lodí mali pocit, akoby mesto padalo do vody. Ľudia, ktorí zasa z brehu sledovali zátoku, nadobudli dojem, že sa všetky lode prepadnú do strašných vírov.

Preto je celkom logické, že si viacerí vedeli nad zátokou predstaviť most. Architekt Strauss bol jedným z nich. Most sa stal jeho dlhodobým cieľom. Keď ho prvý raz odmietli, odmlčal sa. Cítil, že sa ozval priskoro. O to usilovnejšie však pripravoval návrh celej stavby. V roku 1920 vyslovil túto myšlienku opäť, ale jeho nápad sa znovu neujal. Strauss sa však nevzdal.

„Keď som zatvoril oči, videl som nad zátokou vo veľkej výške nádherný most. Za týmto snom som šiel každý deň,“ napísal vo svojich pamätiach.

Spomína, že najväčšie obavy mal z geologických podmienok. Radil sa s geológmi a tí mu vysvetľovali, že aj pri najmenších otrasoch môže dôjsť k hroznej katastrofe. Strauss počúval a premýšľal.

Lenže Strauss nebol hocijaký inžinier. Už v tých časoch zvládal komplikované stavby a najmä – poznal aj nové technológie. Vedel, že ak bude nosná konštrukcia z tej najlepšej ocele a bude zavesená na odpružených pilieroch, most prežije aj najmocnejšie zemetrasenie.

Strauss sa svojho sna nevzdal a 5. januára 1933 sa most Golden Gate začal stavať. Joseph Baermann Strauss dostal od radosti skoro infarkt.

Most, ktorý stál 33 miliónov dolárov, meria 2742 metrov a spája diaľnicu medzi San Franciscom a Marine Counties. Denne po ňom prejde asi 150 000 áut. Za prejazd sa platia tri doláre. Investícia sa už niekoľkonásobne vrátila a most nie je len turistickým zážitkom, ale zostáva symbolom odvážneho ducha architekta Josepha Baermanna Straussa.


Zdieľať: