Ľudia, ktorým bola amputovaná niektorá končatina, často mávajú takzvané fantómové bolesti. Niekde v mozgu totiž pretrváva spomienka na chýbajúcu ruku alebo nohu. Pacient cíti, že neviditeľný prst sa ohne, domnelá ruka niečo chytí a noha je taká silná, že má pokušenie postaviť sa na ňu. Niekedy dokonca cítia, ako ich tá neexistujúca končatina bolí. Zdá sa, že lekári sú v tomto prípade bezmocní, pretože nedokážu liečiť časť tela, ktorá neexistuje.

Správca našej školy mal tiež vážny zdravotný problém, kvôli ktorému mu lekári odporúčali amputáciu nohy. On to však odmietal. Čím však bola bolesť väčšia, tým viac bol zatrpknutý. „Nenávidím ju! Nenávidím ju!“ hovoril o svojej nohe. Keď toho bolo už priveľa, prišiel za lekárom a povedal: „Už to nemôžem vydržať. Vzdávam sa. Berte ju preč!“ Hneď sa s lekárom dohodol na termíne operácie.

Pred operáciou sa však spýtal lekára: „Čo robíte s nohami, ktoré ste amputovali?“

„Posielame ich na biopsiu alebo vyšetrenie a potom ich spálime,“ odpovedal lekár.

Správca potom vyslovil prapodivnú prosbu: „Rád by som si svoju nohu nechal odloženú vo formaldehydovom roztoku. Doma si ju odložím do skrine a keď si sadnem do kresla, budem sa jej vysmievať: Cha, už ma viac nebudeš bolieť!“

Jeho žiadosti vyhoveli. Posledný sa však nesmial on, ale opovrhnutá noha. Trpel fantómovými bolesťami najvyššieho stupňa. Aj keď sa mu rana zahojila, stále cítil mučivý tlak opuchnutého miesta; ako keby mal silné kŕče. Najhoršie bolo, že nemal nijakú nádej na úľavu. Túto nohu tak veľmi nenávidel, že bolesť sa záhadným spôsobom natrvalo uložila do jeho mozgu.

Fantómová bolesť mi veľmi pripomína vinu. Niektorí ľudia sú takí posadnutí spomienkami na hriech, ktorého sa kedysi dávno dopustili, že sa ich nedokážu zbaviť. Ochromuje to ich život i vzťahy s inými ľuďmi. Žijú v strachu, že niekto zistí, aká je ich minulosť. Stále sa snažia dokázať Bohu, že to skutočne ľutujú. Pred Božou odpúšťajúcou láskou stavajú bariéry. Ak však neuznajú, že Boh je väčší ako naše svedomie, stanú sa z nich takí úbožiaci, ako tento muž, ktorý zúrivo hrozil päsťou nad protézou, ktorú si vykladal na posteľ.


Zdieľať: