Randy a Viktória sa zoznámili vo februári 1994. O nejaký čas sa Randy vrátil od lekára so zlou správou. Lekár mu oznámil, že od dvanástich rokov je postihnutý cukrovkou. Teraz už mal 46 rokov. Pretrvávajúca neliečená choroba mu zničila obličky. Aby si zachránil život, musí podstúpiť transplantáciu obličky. Randy prišiel s touto správou za svojou snúbenicou. Viktória si uvedomila, že táto choroba môže nepriaznivo ovplyvniť ich budúcnosť. Lekár povedal, že ročne je pre 36 000 čakateľov na transplantáciu k dispozícii len 4 000 obličiek. Zvyčajne sú najlepšími darcami rodinní príslušníci, no v prípade Randyho nikto z jeho blízkych vhodným darcom nebol.

Viktória povedala: „Prečo sa nedať otestovať?“ A tak šli spolu k lekárovi, ktorý urobil potrebné testy. Potom jedného dňa zazvonil telefón. Lekár im oznámil, že majú podobné imunitné systémy, čo znamenalo, že Viktória môže darovať jednu zo svojich obličiek Randymu.

Dvojica si naplánovala, že 11. októbra 1994 sa zoberú a hneď nasledujúci deň pôjdu do nemocnice na transplantáciu. V poslednej minúte však musela byť operácia odložená, pretože Viktóriina oblička sa pri testovaní – zavádzaní tenkej rúrky – poškodila. O mesiac po svadbe podstúpili päť a pol hodinovú operáciu, pri ktorej dala Viktória svojmu manželovi svoju ľavú obličku. Bolo to pravdepodobne prvýkrát v dejinách Spojených štátov, čo sa uskutočnila takáto výmena orgánov medzi manželmi.

Viktóriine a Randyho manželstvo doslova záviselo od obetovania sa – inak by asi dlho netrvalo. V istom zmysle to platí o každom manželstve. Vzťah medzi manželmi trvá a prehlbuje sa, ak sa partneri viac zamerajú na to, čo môžu tomu druhému dať, ako na to, čo môžu od neho dostať.


Zdieľať: