Vráskavec ozrutný je najväčší živočích žijúci na zemeguli. Samce dosahujú dĺžku 25 metrov, samice až 30 metrov! Váži 80 – 130 ton, čo je približne toľko ako 3 tanky!

Vráskavec je cicavec a rodí sa mu najväčšie mláďatko zo všetkých živočíchov na svete. Má 6 – 8 metrov a váži 2 – 3 tony. Mláďatko cicia mlieko od svojej mamky priamo vo vode a každý deň ho vypije viac ako 600 litrov.

Aj keď dýcha vzduch a nemá žiabre ako ryby, pod vodou bez dychu vydrží až dve hodiny. Pritom sa ponorí do hĺbky 500 metrov. Keď sa však vynorí na hladinu a vydýchne, vystrekne pri tom gejzír vody do výšky 6 metrov!

Vráskavec je najväčšia ozruta na svete, a predsa je mierumilovný, vôbec nie je dravý. Živí sa maličkými živočíchmi, ktoré sa volajú planktón. Nemá zuby, ako dravé žraloky, ale v ústach má asi meter dlhé a pol metra široké kostice, ktoré slúžia ako obrovské sito, do ktorého zachytáva potravu. Na jeden „obed“ si dá okolo 500 kilogramov tohto „morského šalátu“.

Jeho jediným vážnym nepriateľom sú ľudia, ktorí ho kedysi lovili po tisíckach. Dnes musí človek vráskavca chrániť, aby úplne nevyhynul…


Zdieľať: