Veľký snehuliak, postavený z malých snehových vločiek, sa podobá nášmu telu, ktoré sa tak isto skladá z maličkých čiastočiek – z buniek. V jednotlivých častiach tela sú rozličné bunky. Niektoré – napríklad bunky kože a krvné bunky – žijú len niekoľko týždňov. Iné – kostné, alebo nervové bunky – sú zase také staré, ako človek sám. Bunka je taká malá, že ju môžeme vidieť len pod mikroskopom. V tele človeka je približne 50 000 000 000 rozličných buniek.

Kožu tvorí vrstva veľmi odolných buniek. Je to živá hranica, ktorá oddeľuje vnútro tela od okolitého sveta. Neprepúšťa vodu dnu do tela, ani jej nedovolí z tela unikať. Vnútro nášho tela musí byť stále vlhké, inak by sa jednotlivé časti vysušili a prestali pracovať.

Koža je ohybná a veľmi pružná. Nikdy jej neubúda a stále sa obnovuje. Na miestach, kde je vystavovaná veľkému tlaku, zhrubne, aby lepšie odolávala opotrebovaniu.

Každý deň sa z povrchu kože odlupujú milióny odumretých buniek, napríklad pri umývaní, utieraní, obliekaní a podobne. Dokonca aj časť „prachu“ v byte tvorí práve odumretá vrstva kože, ktorá sa odlupuje z povrchu ľudského tela.

Rozmery kože sú oveľa väčšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Keby sa koža tela rozložila na plochu, jej veľkosť by bola asi 2 štvorcové metre. Hmotnosť kože je približne 2,5 kg. Koža sa často označuje ako „najväčší orgán človeka“.


Zdieľať: