Naše srdce sa vôbec nepodobá na to, čo si zvyčajne kreslíme na papier. Skôr sa trochu podobá na hrušku. Je to sval, ktorý neúnavne vháňa krv do celého tela. Srdce je vlastne čerpadlo – veľmi silná pumpa. Ani jedna pumpa, ktorú doteraz zhotovil človek, nie je taká spoľahlivá a dokonalá ako srdce. Nikdy neodpočíva. Dokáže pracovať sto rokov, ba aj viac, a to bez odpočinku. Keď odpočívame, srdce sa nám stiahne a roztiahne (= jeden úder) asi raz za sekundu. Pri každom údere vysiela životodarnú krv do celého tela. Keď bežíme, bije dva razy rýchlejšie a pumpuje trikrát viac krvi.

Za jeden deň sa uskutoční vyše 100 000 úderov srdca, za celý život asi 2,5 miliardy. V našom tele prúdi asi 4,5 – 5,5 litra krvi. Pri jednom údere vyšle srdce do tela asi 70 mililitrov krvi. Za minútu je to 5 – 10 litrov (podľa toho, či sedíme, alebo beháme), za deň prepumpuje až 10 000 litrov, čo stačí na naplnenie malej cisterny.

Srdce je ako veľká dopravná križovatka. V skutočnosti to nie je jedna pumpa, ale sú to dve pumpy vedľa seba. Pravá strana vypúšťa odkysličenú krv do pľúc, kde sa krv opäť okysličí a tečie späť do ľavej strany srdca, ktorá ju pumpuje do celého tela. Krv roznáša kyslík po tele, a tým ho vyživuje.

Prečerpávanie krvi je veľmi dôležité, ale krv treba dodať tam, kde je to potrebné. Túto úlohu plnia tepny a žily. Sú to vlastne hlavné cesty, ktoré majú aj veľa bočných cestičiek – vlásočníc. Celá dĺžka tohto obehového systému predstavuje u dospelého človeka približne 130 000 km.

3. 12. 1967 celý svet zatajil dych. Juhoafrický chirurg Christian Barnard urobil v Kapskom meste prvú transplantáciu srdca. Pacientom bol Louis Washkansky, 54-ročný muž. Aj keď operácia bola úspešná a srdce začalo pracovať, jeho telo sa bránilo cudziemu orgánu a život sa mu podarilo predĺžiť len o 18 dní. Dnes sa takéto operácie robia oveľa častejšie a prežitie sa meria na roky, nie na dni.

Ľudia sa pokúsili napodobniť „Veľkého konštruktéra“ a vyrobili pumpu ako náhradu za choré srdce. Niektoré dokonca v tele pacientov úspešne fungujú. V porovnaní so skutočným srdcom sú to však nemotorné prístroje, závislé od vonkajšej energie, často poruchové a náročné na údržbu. Nikdy nedosiahnu výkon, ako ten predivne utvorený sval, ktorý vyšiel z rúk Stvoriteľa.


Zdieľať: