Keby ešte žil Michelangelo, 6. marca by mal narodeniny. Považuje sa za najväčšieho umeleca všetkých čias. Najznámejšie sú jeho maliarske diela na klenbe Sixtínskej kaplnky s témou stvorenia človeka, socha „Dávid“ a socha nazvaná „Pieta“, ktorá zobrazuje Máriu pri Ježišovi po jeho ukrižovaní. Je to jediná socha, na ktorej je vyryté jeho meno. Nájdete ju vo Vatikáne.

Robiť sochy bolo jeho srdcovou záležitosťou. Pritom sa cítil najlepšie. Keď ho pápež Július II. požiadal, aby vymaľoval strop Sixtínskej kaplnky, Michelangelo odmietol. Cítil sa urazený. Ako môže niekto jeho, veľkého sochára, tak ponížiť a požiadať ho, aby vymaľoval strop? Pápež mu však povedal, že to bezpodmienečne musí urobiť. Rozmyslel si to a poslúchol.

Strop Sixtínskej kaplnky dnes patrí medzi najslávnejšie umelecké diela. Vidí ho takmer každý návštevník Vatikánu. Mnohí si utvárajú svoj pohľad na Boha cez toto umelecké dielo.

Aj keď práve fresky v Sixtínskej kaplnke sú jeho najznámejším dielom, Michelangelo bol sochár, nie maliar.

Niekedy Boh od nás žiada, aby sme robili veci, o ktorých vieme, že v nich nie sme „doma“. Boh však vie nielen o tom, čo dokážeš urobiť, ale aj o tom, čo potrebuje, aby si urobil práve ty.


Zdieľať: