V stredu večer som sa po stretnutí so skupinou priateľov vrátil domov. Pretože som bol unavený, zaspal som už po ceste. Keď sme prišli domov, hodil som sa rovno do postele.

Po nejakom čase som sa prebudil. Ešte bola tma. Vo vzduchu som však cítil akési horúce napätie. Zdalo sa mi, že počujem ostré zvuky. Celý zmätený som si pomyslel: Určite sa mi to len sníva!

Po chvíli som si však uvedomil, že je to realita. Dym naplnil celú moju izbu. Prenikavý zvuk, ktorý som počul, bol hlas mojej mamy, ktorá kričala: „Horí! Horí! Všetci von!“

Vyliezol som z postele a šiel dolu schodmi. Stále som si však myslel: To nemôže byť pravda!

Myslel som si, že uvidím nejaký malý ohník pri sporáku v kuchyni. Ale obraz, ktorý sa mi vynoril pred očami, ma zaskočil – celá práčovňa bola v plameňoch. Rýchlo som vybehol von.

Pozeral som sa na náš dom z druhej strany ulice. Bolo mi veľmi ťažko. Zrazu mi prišli na um slová, čo som večer čítal z Biblie: „Nemilujte veci tohto sveta, ale radšej si ukladajte poklad v nebi.“

Trestá ma Boh? rozmýšľal som.

Mama náhle vykríkla: „Kde je otec?“

Nevedel som.

„On je ešte tam, určite je ešte tam!“ kričala.

Na všetko som zabudol a utekal som do nášho horiaceho domu. Bol ešte tam. Práve schádzal po schodoch dolu. Uľavilo sa mi, keď ma uistil: „Som v poriadku.“ Chcel však ešte čosi skontrolovať.

Dym prenikol do každej štrbiny. Dom sa mohol kedykoľvek zrútiť, uvedomil som si. Zrazu som v diaľke začul sirénu hasičského auta. Vybehol som von a kričal: „Môj otec je tam!“

Trvalo to len niekoľko minút, no mne sa zdalo, že sú to celé hodiny, kým požiarnici vyšli z auta a vbehli do nášho domu. Po niekoľkých pre nás dlhých minútach vyšli hasiči aj s otcom z domu.

Až vtedy som sa dozvedel, čo sa vlastne stalo. Na kotli s horúcou vodou sa vznietili šaty, ktoré tam boli položené. Niekoľkými vedrami vody otec oheň uhasil.

„Keby ste neboli tak pohotovo konali, váš dom by zhorel, kým by sme my boli prišli,“ počul som, ako hovorí jeden z hasičov môjmu otcovi.

Táto skúsenosť mi pomohla pochopiť, čo to znamená: Nebuďte príliš pripútaní k pozemským veciam, ktoré môžete za niekoľko sekúnd stratiť. Ukladajte si radšej poklady v nebi, ktoré nemôžu byť nikdy zničené.


Zdieľať: