Juhoslovanská letuška Vesna Vulovičová pracovala v zadnej kuchynke lietadla. Ukladala tácky od jedla, ktoré práve pred chvíľou pozbierala od cestujúcich. Bol večer 27. januára 1972.

Let prebiehal pokojne. Lietadlo DC-9 letiace zo Štokholmu do Belehradu bolo zaplnené len z jednej štvrtiny. Na palube mal cestovať aj juhoslovanský predseda vlády, no nenastúpil.

Keď leteli vo výške 10 000 metrov nad nemecko-českými hranicami, zrazu v lietadle vybuchla bomba, ktorú na palubu umiestnili teroristi. Vesna Vulovičová zo zadnej časti lietadla s hrôzou pozorovala, ako výbuch roztrhol lietadlo na dve časti. Zadná časť sa oddelila a rútila sa k zemi aj s letuškou, ktorá sa už v duchu lúčila so životom a čakala na smrteľný náraz. Namiesto toho však nasledovalo silné šplechnutie. Odtrhnutá zadná časť lietadla spadla totiž rovno do neveľkého hlbokého rybníka pri obci Srbská Kamenica neďaleko Děčína.

Letuška Vulovičová si pamätala len málo detailov. Zachránili ju lekári, ktorí prišli na miesto nešťastia. Bola vážne zranená, ale ako jediná haváriu lietadla prežila. Dodnes sa nikomu na svete nepodarilo prežiť pád z takej obrovskej výšky.


Zdieľať: