Narodil sa ako siedme dieťa v skromnej rodine. Do školy chodil len tri mesiace v roku. To najnevyhnutnejšie ho naučila mama. Už ako 9-ročný čítal prírodovedecké knihy a v pivnici začal robiť chemické pokusy. Keď mal 12 rokov, musel zarábať na rodinu. V starom nákladnom vagóne si zriadil laboratórium. Ako 15-ročný našiel starý tlačiarenský lis, a tak začal vydávať vlastné noviny. Čerstvé správy získaval od telegrafistov na železnici. Čoskoro mal viac než 300 čitateľov. Ale v auguste 1862 sa mu pri pokusoch prevrátila fľaštička s fosforom a zapálil sa celý vagón. Vlakvedúci ho vyhodil i s laboratóriom a dostal aj poriadnu bitku.

Potom ho zamestnali ako telegrafistu na železnici Grand Trunk. Aby bola kontrolovaná jeho prítomnosť, musel morzeovkou posielať každú hodinu svoju značku „6“ do susednej stanice. Vtedy vyrobil svoj prvý vážnejší vynález – prístroj, ktorý na impulz z hodín automaticky vyťukal správu za neho. Dlho sa však netešil, pretože ho neočakávaná kontrola našla vďaka vynálezu v službe spať a okamžite bol prepustený.

Keď mal 20 rokov, vynašiel tlačidlové zariadenie na sčítanie hlasov v parlamente. Poslancom sa to však nepáčilo, lebo bolo príliš presné a hneď ukázalo, kto ako hlasoval.

Keď sa ženil, ukazoval svadobným hosťom svoje laboratórium. Pri tom ho upútal na pracovnom stole nedokončený pokus. Hneď sa pustil do práce a nikým sa nedal rušiť, takže svadobná hostina musela pokračovať bez ženícha.

Keď sa ešte ako mládenec zapisoval pri návšteve istého múzea do knihy návštevníkov, do kolónky „zaujímam sa“ napísal: „O všetko!“ A bola to pravda. Za svojho života si dal zaregistrovať viac ako 1500 patentov. Vynašiel mikrofón a zosilňovač, zdokonalil telefón. Vytvoril celý systém osvetlenia miest. Od elektrárne, cez elektrické rozvody, zásuvku, až po objímku a žiarovku. Skonštruoval aj nahrávací prístroj – prvý magnetofón, ktorý zaznamenával zvuk ihlou na voskový valec. Vymyslel aj „kinematograf“ – prvú kameru a “kinetoskop“ – prvú premietačku.

Na výrobu svojich vynálezov založil fabriku, ktorá výborne prosperovala. Zomrel vo veku 84 rokov ako uznávaný človek.

Volal sa: Thomas Alva Edison.


Zdieľať: