Iróniou je, že John Howard Payne, autor piesne „Domov, sladký domov“ (Home, sweet home) v skutočnosti nikdy nemal vlastný domov.

Aj keď sa narodil v New Yorku v júni 1791 a takmer celé detstvo strávil v East Hamptone, veľa rokov prežil tak, že sa túlal po svete ako bezdomovec. Veľmi často sa mu stalo, že nemal pri sebe ani cent. Odkedy skrachovala firma jeho otca, keď bol ešte študentom, až do svojej smrti v Tunise v severnej Afrike, kde pracoval ako americký konzul, bola jeho kariéra poznačená silnou túžbou po domove.

Prvé jeho dielo uzrelo svetlo sveta v roku 1809. Potom s nadšením písal v New Yorku, Bostone, Philadelphii a v Londýne. V každom z týchto miest strávil niekoľko mesiacov. Neskôr začal písať divadelné hry a stal sa dramatikom. Jeho hry boli obľúbené najmä v Paríži a Londýne. Pretože však nemal obchodného ducha, mnohé z jeho kolísavých úspechov sa skončili nakoniec prehrou.

Pre veľké dlhy sa roku 1821 dostal do väzenia. Prepustený bol až po tom, čo sa mu podarilo predať jednu zo svojich hier. Vďaka získaným financiám mohol odcestovať do Paríža a dokončiť operu „Clari“ s everygreenom „Domov, sladký domov“.

Dnes je starý, vyblednutý dom s gazdovstvom v East Hamptone, kde Payne strávil detstvo, udržiavané tamojšou obcou ako „pamätník“, pretože pravdepodobne tento skromný, slamou pokrytý domček skladateľ ospevoval ako túžobný domov, za ktorým sa mu v Paríži tak veľmi cnelo.


Zdieľať: