Úžasná milosť – Amazing Grace. Túto pieseň spievajú mnohé spevácke zbory a veriaci v kostoloch, hrá sa s obľubou na organe a iných hudobných nástrojoch, interpretujú ju súčasné pop-hviezdy. Je to jedna z najobľúbenejších piesní všetkých čias. Jej slová a melódia sú jednoduché, ľahko prenikajú do ľudského vnútra.
John Newton napísal túto pieseň niekedy medzi rokmi 1760 a 1770 v meste Onley v Anglicku. Pramení z jeho osobnej skúsenosti.
Narodil sa 24. júla 1725 v Londýne ako syn kapitána obchodnej lode, brázdiacej vody Stredozemného mora. Už ako jedenásťročný mal za sebou päť zámorských plavieb na palube lode svojho otca.
V devätnástich rokoch ho prinútili vstúpiť do Kráľovského námorníctva. Stal sa poddôstojníkom na lodi Harwich. Podarilo sa mu utiecť, ale vojaci ho onedlho chytili, verejne zbičovali a urobili z neho obyčajného námorníka. Na vlastnú žiadosť bol preložený na otrokársku loď, ktorá sa plavila k brehom Sierry Leone. Nakoniec si zaobstaral vlastnú otrokársku loď, na ktorej sa stal kapitánom. V tom období úplne zanevrel na náboženstvo, ku ktorému ho v mladosti viedla jeho matka.
Potom, 10. mája 1748, sa stretol s Božou milosťou. Jeho loď vyplávala do strašnej búrky a on v strachu, že je po všetkom, zvolal: „Bože, zmiluj sa nad nami!“ Boh zachránil jeho aj jeho loď a neskôr, keď vo svojej kajute premýšľal, čo sa to vlastne stalo, dospel k názoru, že Boh využil búrku na to, aby mu zjavil svoju milosť.
Do konca života oslavoval John Newton každoročne deň svojho obrátenia, 10. júna. Milosť mu nahnala strach, a milosť ho strachu zbavila.


Zdieľať: