John Shane, vodič nákladného auta, viezol jednému chovateľovi 250 úľov včiel. Uprostred noci však havaroval a kamión sa prevrátil. Vodič ostal uväznený v kabíne auta, pritlačený o volant hromadou plechu. V nákladnom priestore viezol 5 miliónov včiel, ktoré sa po náraze vyrojili. O chvíľu začali liezť do kabíny a štípať bezmocne uväzneného vodiča.

Shane bol skúsený včelár. Dobre vedel, že včely, ktoré štípu, produkujú látku, čo podráždi ďalšie včely. Bol si tiež vedomý toho, že len málokto prežije uštipnutie viac ako 200 včiel.

Na miesto nehody so čoskoro dostavila polícia a hasiči. Ich silné svetlá a sirény podráždili včely ešte viac. Dvaja hasiči sa pokúsili vyslobodiť vodiča z kabíny, ale nepodarilo sa im to. Včely boli aktívne a dopichali aj ich. Miestny chovateľ včiel, ktorého privolali, im dal cennú radu: zhasnúť svetlá a kabínu vystriekať vodou, aby sa včely upokojili. Shane vedel, že to pomôže len na chvíľu, pretože s nastávajúcim brieždením sa včely rozzúria znovu. Zúfalo volal na záchrancov. Tí sa rozhodli vyrezať otvor do kabíny, aby mu podali nástroje, ktorými sa pokúsi vyslobodiť. Po dlhom zápase s plechom sa Shaneovi podarilo odrezať volant, o ktorý bol pritlačený. Nadránom sa záchrancom podarilo vytiahnuť Johna von. Okrem mnohých uštipnutí utrpel len ľahké zranenia a modriny. V zajatí včiel prežil viac ako 3 hodiny! Zachovať pokoj a rozvahu je niekedy naozaj životne dôležité.


Zdieľať: