Mnohé zvieratká vyludzujú zvuky, ktorým dobre rozumejú. Ľudia sa od nepamäti snažili rozlúštiť zvieraciu reč. Väčšina zvierat používa reč najmä v dvoch situáciách – aby varovala a vystríhala pred nebezpečenstvom alebo prilákala svojho partnera.

Medzi najutáranejšie tvory medzi opičkami patrí africký mačiak zelený. Keď strážca skupiny zbadá orla, vydá varovný škrek. V tej chvíli všetky opice zoskáču zo stromov a ukryjú sa v kroví. Iným zvukom zase varuje pred dravým leopardom. Na tento signál opice naopak vyskáču na stromy a vylezú čím vyššie do ich korún. Opičky presne rozumejú, pred čím ich strážca varuje a podľa toho sa aj ukrývajú.

Veľryby sa zase dokážu „rozprávať“ pod vodou v hĺbke 600 – 1200 m, kde je pásmo ozvien. Tam sa navzájom počujú na stovky kilometrov.

Za najdokonalejší prejav skutočnej reči v živočíšnej reči považujú vedci tanec včielky medonosnej. Keď objaví zdroj potravy, priletí do úľa a ostatným včielkam pomocou tančeka vysvetlí, kde majú letieť, čo tam nájdu a dokonca aj cestu, ako sa tam dostanú.

Aj keď človek stále viac preniká do tajov prírody, reč zvierat sa doteraz nepodarilo rozlúštiť nikomu z ľudí. Je to jedno z tajomstiev prírody svedčiace o veľkej múdrosti Stvoriteľa, ktorý im určite rozumie.


Zdieľať: