Píše sa rok 1952. K ešte nedobytému vrcholu Everestu stúpa Raymond Lambert a šerpa Tenzing Norkej. Obaja sú unavení, na dne síl, miestami lezú štvornožky. Za päť hodín vystúpili len asi o 200 výškových metrov. Dosiahli výšku 8600 m. Tak vysoko ešte človek nestál…

Lambert pozrel na Tenzinga a potom smerom k vrcholu, aby odhadol vzdialenosť. Mohli by stúpať ďalej a možno by vrchol aj dosiahli, ale určite by sa už nevrátili. Bez slova sa obrátili a pomaly, pomaly sa vrátili späť – do života.

Na jeseň toho istého roku sú pod vrchom znova. Po týždňoch zápasu pri stavbe výškových táborov je tu opäť rozhodujúci vrcholový útok. Raymond Lambert a opäť šerpa Tenzing Norkej! Strhne sa však taký ostrý vietor, že sa skoro nemôžu udržať na nohách. Nepomáhajú ani tri páry rukavíc. Mohli by ešte stúpať, veď po vrchole tak túžili! Ale rozum velí vrátiť sa.

Šerpa Tenzing spomína: „Keby som nevedel, že mi slzy zamrznú skôr, ako vytrysknú, určite by som sa bol rozplakal. Druhá zmarená šanca. Nedokázali sme sa na seba ani pozrieť. Len sme sa obrátili a začali sme zostupovať.“

Rok 1953 a ďalšia britská výprava. Šerpa Tenzing Norkej je už po siedmy raz pod svojím vrchom. Tretí raz je vo vrcholovom družstve, teraz s Edmundom Hillarym. Výstup je rovnako namáhavý ako pred rokom. Majú však dobré kyslíkové prístroje, a tak stúpajú rýchlejšie. O niekoľko hodín prechádzajú miestom, odkiaľ sa pred rokom vrátil.

29. mája o 11:30 už niet kam vyššie stúpať. Beloch Edmund Hillary a domorodec Tenzing Norkej sú spolu na vrchole najvyššieho vrchu sveta.

Tenzing bol úspešný, lebo vydržal. Zúčastnil sa na siedmich výpravách na Everest a vždy vydal zo seba maximum.

Ale Tenzing sa dokázal aj dvakrát vrátiť bez toho, aby dosiahol vrchol. Niekedy je v živote naozaj dôležité zozbierať v sebe všetku odvahu, priznať si, že dnes na to jednoducho nemám a vrátiť sa. Aj to je veľké hrdinstvo. Možno väčšie, ako sa stať padlým hrdinom. Len ten, kto sa v určitých životných situáciách vie zastaviť a vrátiť sa, môže získať šancu bojovať o svoj vrchol znova.


Zdieľať: