Môžete získať výlet zadarmo. Ak sa to podarilo Karolovi, môže sa to podariť aj vám!

Karol mal na svojom výlete grátis služby sprievodcu, ubytovanie i stravu. A nemusel pritom kupovať žiadny lístok do tomboly, ani sa zúčastniť na výtvarnej súťaži. Výhra bola celkom, ale celkom jednoduchá. Stačilo vypiť – nápoj z ovocnej šťavy s rumom alebo vínom.

„Naozaj, pán policajt,“ prosil Karol, keď ho policajt strčil na zadné sedadlo policajného auta, „boli to len dva, možno tri glgy. Nie som opitý.“

Myšlienky mu v hlave vírili rýchlejšie než tancujúce červené svetlo majáku na streche auta. Policajt ho odviezol priamo na policajnú stanicu, ktorá bola v strede mesta.

Po príchode zahrnula recepčná Karola rôznymi službami. Vzala mu odtlačky prstov, odfotila ho, dala mu fúknuť do balónika a urobila s ním štvorstranové interview. Potom mu ponúkla, že si môže zadarmo zavolať – ale len raz. Skôr, než Karol vytočil číslo domov, nadýchol sa a prehltol. Zdalo sa mu, že má jazyk prilepený k podnebiu.

„Otec,“ povedal Karol zadržiavajúc slzy, „vybuchlo to… Bol som na Andrejových narodeninách a, nuž, cestou domov ma zastavili… Môžeš po mňa prísť?… Aspoň zajtra?… Mrzí ma to, otec.“ Karol sa nepriznal, aký mal strach.

Keď dostal matrac a tenkú prikrývku, sprievodca ho odviedol do jeho izby. Čakalo ho tam veľké prekvapenie – bolo tam ďalších 26 ľudí, čo vyhrali rovnaký výlet.

Keďže Karol bol nováčik, prázdna pričňa ho čakala pri záchode… Keď sa zotmelo, dvaja jeho spolubývajúci mu nedali pokoj. Pchali mu žuvačku do ucha. Neodvážil sa zaspať.

Tú noc mal Karol dosť času spomínať na svojich kamarátov, ktorým sa vysmieval, že sú „puritáni“, keď víno ani neochutnajú. Potom si spomenul na kázeň o striedmosti, ktorú počul kedysi dávno.

Raňajky dostal zadarmo – kúsok chleba, salámu, vajíčko a vodu. Potom sa vrátil do svojej izby, aby hľadel do bielej steny. Mal dosť času premýšľať nad tým, čo urobí, keď ho opäť niekto ponúkne ovocnou šťavou s rumom.

Aj keď to bolo strašné, mohlo to dopadnúť ešte horšie. Mohol získať zadarmo výlet na druhú stranu mesta, kde je márnica.


Zdieľať: