V roku 1620 sa 102 sklamaných, ale odvážnych ľudí vydalo z Anglicka na plavbu cez Atlantik. Pútnici sa tešili na nový svet. Boli takí sklamaní životom, že kvôli tomu, aby si našli lepšie miesto na bývanie, boli ochotní podstúpiť neuveriteľné nebezpečenstvo.

Rád by som vám doprial vidieť presnú kópiu lode, ktorou sa vydali na takú dlhú plavbu. Volala sa „Mayflower“. Táto loď nebola veľmi veľká. Horné poschodie nebolo vôbec chránené pred nepriazňou počasia a dolné priestory boli malé, tmavé a určite preplnené. Je takmer nemožné, aby sa tam dolu tiesnilo taký dlhý čas viac ako sto ľudí. O to viac si vážime ich odvahu a odhodlanie vydať sa na dlhú plavbu morom. Títo ľudia nezostali sedieť tam, kde boli, nesťažovali sa na ťažké podmienky, ale rozhodli sa urobiť niečo pre to, aby sa im žilo ľahšie.

Každý z nás sa môže v živote dostať do rôznych problémov. Viem to z vlastnej skúsenosti. Aj mne sa z času na čas stáva, že na mňa doľahne ťarcha starostí a problémov. Predsa však rozhodujúce nie je ani tak to, čo sa nám stane, ale skôr to, čo s tým my urobíme. Čo v takej situácii urobíš? Sadneš si a budeš nariekať a sťažovať sa, alebo sa rozhodneš urobiť nejakú zmenu? Zapamätaj si, že najlepšie bude urobiť niečo pre to, aby sa tvoj život a svet vôkol teba stal lepším miestom pre život.


Zdieľať: