Ľudia už dávno zistili, že život človeka závisí od krvi. Keď niekto stratil veľa krvi, zomrel. Začali sa preto domnievať, že pomocou krvi by mohli ľudský život nielen zachrániť, ale aj predĺžiť. Už Babylončania a Egypťania sa pokúšali omladzovať sa ľudskou krvou. V stredoveku sa snažili nájsť spôsob, ako dostať krv mladých mužov do tela starcov, a tak ich omladiť. Tieto pokusy zo staroveku i stredoveku však neboli úspešné, pretože na to nebolo potrebné vybavenie a nevedelo sa nič o tom, že ľudia majú rôzne krvné skupiny. Darovať krv predsa nemôže hocikto hocikomu.

Asi najhrôzostrašnejšiu metódu omladzovania vymyslela Alžbeta Báthoryová, známa ako „čachtická pani“. Žila v 17. storočí na Čachtickom hrade. Myšlienkou zachovať si mladosť bola taká posadnutá, že bola pre to schopná urobiť čokoľvek. Uverila tvrdeniu, že keď sa bude kúpavať v krvi mladých dievčat, uchová si večnú mladosť. Bola bezohľadná a krutá. Na jej príkaz zahynulo viac ako 300 mladých dievčat z okolia Čachtického hradu, z krvi ktorých si pripravovala kúpeľ.

Jej neľudská povaha jej však nepriniesla krásu ani mladosť. Do dejín sa zapísala ako žena, ktorá bola najmasovejšou vrahyňou v dejinách ľudstva. Keď zomrela, všetkým poddaným sa uľavilo. Ešte šťastie, že jej tá strašná metóda omladzovania nepredlžovala život donekonečna!

Aj keď sa dnes lekárom pomocou transfúzie od dobrovoľných darcov krvi často podarí zachrániť život, ani táto metóda nepomôže uchovať si večnú mladosť a krásu. Stvoriteľ vymeral človeku pre život určitý čas. Keď sa budeme o svoje zdravie starať, môžeme byť zdraví aj krásni dlhšie. Keď si však budeme telo ničiť už od mladosti tým, čo mu škodí, určite nám to skráti život a na kráse nepridá.


Zdieľať: