„Pán Wing! Rýchlo do kancelárie!“ volá mechanik medzi dverami. Wing prevzal v kancelárii od dopravného úradníka palubnú knihu, poštové vrece a potom odišiel so skladníkom do leteckého hangáru. Tu ho čakala celá hromada batožiny, ktorá mala byť dopravená do rôznych prístavných miest v Číne.

„Čo máte pre mňa?“ pýta sa pilot.

„Budete mať na palube – nebožtíka!“ odpovedá skladník a ukazuje na dlhú, rakve podobnú debnu.

„Čo to hovoríte? Nebožtíka?“ diví sa Wing.

„Áno. Včera tu zomrel bohatý čínsky obchodník. Jeho príbuzní žiadajú, aby bol podľa čínskych zvykov pochovaný vo svojej rodnej vlasti. Zaplatili za dopravu a vy ho vezmete do Hongkongu.“

O nejakých pätnásť minút už hučia motory dopravného lietadla vysoko na oblohe. Je krásna hviezdnatá noc. Pilot Wing si kráti dlhú chvíľu hvízdaním veselej pesničky, a to napriek tomu, že za ním v kabíne leží v dlhej debni mŕtvola ctihodného obchodníka. Hľadí na zeleno a modro osvetlenú rozvodnú dosku s rozmanitými meracími prístrojmi. Tie svetlá mu zrazu pripadajú akési nepríjemné. Proti svojej vôli sa čoraz častejšie obracia dozadu a cez okienko hľadí do kabíny. V matnej žiare vidí dlhú bielu debnu s podivným obsahom. ´Nič iné, len hlúpe myšlienky,´ hovorí si.

Wingove myšlienky zrazu preruší akýsi čudný zvuk. Čo to bolo? Pilot zbystrí sluch. Napriek duneniu motorov započul, akoby tam vzadu niečo – zastonalo! Taký divný, nezvyčajný zvuk! Ako bolestný vzdych! Klamú ho azda uši? Asi. Ale nie! To je vylúčené! Teraz – opäť! Ale nejaký iný zvuk! Akoby niekto zvrieskol! Pilot zosinavel. Rýchlo obracia hlavu a hľadí za seba do kabíny. Nič sa tam nehýbe. Dlhá biela debna leží pokojne pripevnená povrazmi k podlahe kabíny.

Wing sa opäť nervózne otáča k okienku – zrazu mu čosi padá na hlavu! Pustí riadenie a chytá predmet oboma rukami. Lietadlo sa zakolíše. ´Ach, veď je to môj vlastný kabát! Vrtím sa na sedadle až som pretrhol uško, na ktorom bol zavesený,´ upokojuje sám seba. Znovu chytá riadiacu páku, aby stroj uviedol do normálnej polohy. A zase! Tentoraz to bolo žalostné zajačanie. Na pilotovom čele sa objavia kvapky potu. ´Čo sa to deje? Ja sa tu asi zbláznim! Mám letieť ešte celú hodinu! Núdzovo pristáť? Kde? Letím predsa nad morom!´

Márne sa pilot Wing snaží ovládnuť svoje nervy. Lietadlo vletí do oblakov a na hrubé sklá pred jeho tvárou dopadajú veľké dažďové kvapky. Lietadlo sa ocitne v búrke. Každú chvíľu kabínu osvieti fosforovožlté svetlo blesku. Čudné zvuky z nákladného oddelenia však počuje aj v búrke. Wing riadi lietadlo skôr podvedome. Celá jeho myseľ a pozornosť je úplne sústredená na hrôzostrašnú zásielku.

´Možno bol ten obchodník len zdanlivo mŕtvy. Počas letu prišiel opäť k vedomiu a teraz sa snaží vyslobodiť z tej úzkej truhly a volá o pomoc!´ napadne mu. ´Ale to určite nie! Určite by sa tam bol už dávno udusil. Ale čo tie zvuky? Podobný škrek by mohla vydávať len nejaká príšera, nie človek!´

Ešte pol hodiny. Letec ustrnul od hrôzy… Z kabíny k nemu začalo doliehať ešte strašnejšie jačanie. Príšerný neľudský rev sprevádzaný bolestným vreskotom. Takmer šialený od strachu tlačí riadiacu páku a núti lietadlo zostúpiť nižšie. Letí cez mračná. Dolu, šikmo pred ním, sa objavujú prvé svetlá pevniny. Konečne Hongkong! Wing je posadnutý len jedinou myšlienkou – rýchlo k zemi! Len silou podvedomia riadi lietadlo smerom k letisku. Niekoľko svetlometov mu ukazuje, kde má pristáť. Pilot tlačí stroj k zemi bez toho, aby odhadol vzdialenosť. Kolesá na podvozku prudko narážajú na pevnú zem, lietadlo sa odráža, aby po 40-50 metroch znovu tvrdo dopadlo na zem.

Niekoľko úradníkov a mechanikov si všimne, že lietadlo pristáva akosi zvláštne. „Prepánajána, čo to ten Wing vyvádza? Veď tú mašinu rozmláti! Takto som videl pristávať jedného vo vojne, ale ten bol trikrát zasiahnutý guľometom!“ s údivom poznamenáva jeden z mechanikov. Všetci sa ponáhľajú k lietadlu, ktoré po niekoľkých zmätených skokoch konečne pristálo. Skôr, ako k nemu dobehnú, otvára sa kabína, z ktorej sa vypotáca na smrť bledý pilot Wing.

„Wing, človeče, ako to pristávate? Už sme vás videli kolesami hore! Aká bola cesta? Máme tu rádiotelegram. Tam u vás to teda poriadne doplietli! Namiesto toho mŕtveho Číňana vám dali na palubu debnu s klietkou, v ktorej boli dva šimpanzy! Nedostali tie zvieratká cestou vzdušnú chorobu?“

Pilot Wing si utiera spotené čelo. Zamestnanci vyťahujú z kabíny lietadla dlhú bielu debnu a odstraňujú drevený poklop. Objaví sa železná klietka, z ktorej sa prekvapene díva na svet pár statných šimpanzov!


Zdieľať: