Dan Russell – zápasník – rozpráva príbeh svojho života. Sny o kariére nie sú väčšinou súčasťou života päťročného chlapca. Keď som však mal päť rokov, vedel som, čím chcem byť, keď vyrastiem – spolu s bratom Joem budeme olympijskými zápasníkmi. Aby som svoj cieľ dosiahol, od tretej triedy som zápasil 4 až 6 hodín denne.

V piatej triede som sa stal členom zápasníckeho klubu. Začiatky však boli ťažké. Pretože som bol chudý a bojazlivý, prehral som každý zápas. Nezískal som jediný bod. Plakal som pred každým zápasom i cestou domov. Ale na ďalší deň som opäť zápasil.

Vyplatilo sa to. V 8. a 9. triede sme s bratom vyhrali svetový šampionát v Mexico City. Bol som štvornásobným šampiónom a dvojnásobným členom tímu Svetového pohára.

Zápasenie pre mňa počas dospievania znamenalo celý život. Duchovne som žil z viery svojich rodičov. Môj otec bol kazateľ, preto som o Biblii, cirkvi i o Ježišovi vedel toho dosť. Vedieť o Bohu však neznamená poznať ho. Nemal som ani tušenie, že Boh ma k sebe pritiahne prostredníctvom dvoch veľkých otrasov.

Prvým bol rozvod mojich rodičov. Keď môj otec od nás odišiel, srdce mi pukalo. Obrátil som sa k Bohu a on sa stal mojou skutočnou útechou. Čítal som Bibliu, akoby od toho závisel môj život. Jej zasľúbenia sa mi prihovárali veľmi jasne. Učil som sa dôverovať Bohu a jeho slovu.

Druhá veľká skúška sa týkala môjho brata Joea. Keď jedného dňa havaroval na motorke, naše sny o tom, že budeme spolu zápasiť na olympiáde, sa rozplynuli. Lekári predpovedali, že môj brat to sotva prežije. A keby aj, bude invalid. Modlili sa zaňho stovky ľudí. Boh odpovedal neuveriteľným zázrakom. Joe sa nielen zotavil, ale naučil sa znovu stáť na vlastných nohách a dokonca aj chodiť. Rok po nehode prebehol 1,5 km za 23 minút.

Joeova nehoda mi pomohla vidieť svoj život v správnej perspektíve. Boh je na prvom mieste, rodina na druhom a až potom sú zápasy. Teraz mám 28 rokov a uvedomujem si, že dlho už zápasiť nebudem. Môj život má však nový cieľ – pracovať s mladými ľuďmi, učiť ich dávať si správne ciele a bojovať o dokonalosť.

Predovšetkým však chcem pomáhať deťom všetkých vekových kategórií, aby sa samy presvedčili o tom, že Boh existuje. Viem, že existuje, pretože je skutočný aj v mojom živote.


Zdieľať: