29-ročný námorný inžinier Tsutomu Yamaguchi pracoval v Hirošime na návrhu nového ropného tankera. Bol tu už tri mesiace. 6. augusta 1945 sa tešil na návrat domov za svojou manželkou a malým synom.

Krátko po ôsmej hodine ráno si na oblohe všimol bombardér B-29, ako na padáku vypúšťa menší predmet. Spozoroval niečo ako baterku, ktorá sa rútila smerom k mestu. Nastal výbuch. Tsutomu v pude sebazáchovy skočil do priekopy a dúfal, že prežije. Výbuch ho z jamy vymrštil do vzduchu ako loptu. Zapchal si uši, zatvoril oči a držal sa pri zemi. Obrovský hluk a následná vlna ho pripravili o vedomie.

Keď sa prebral, celý svet vyzeral inak. Všetko naokolo bolo prikryté oblakom popola. Rozhodol sa vydať smerom k centrále spoločnosti Mitsubishi, pre ktorú pracoval.

Všetko bolo zničené. Preskakoval trosky aj bezvládne telá. V blízkosti firmy našiel dvoch kolegov, ktorí výbuch tiež prežili. Noc strávili spolu pod prístreškom. Na ďalší deň sa vybrali na vlakovú stanicu, aby sa dostali von z mesta. Vlaky nejakým zázrakom ako tak fungovali. Tsutomuhove kroky smerovali domov k rodine – do Nagasaki.


Zdieľať: