Aj keď si to možno nepamätáte, určite sa vám v živote veľa vecí nepodarilo – a najmä nie na prvýkrát. Keď ste sa prvý raz pokúšali chodiť, spadli ste na zem. Takmer ste sa utopili, keď ste sa prvý raz snažili plávať. A neviem, či sa vám podarilo kopnúť do lopty hneď na prvý pokus.

Možno poznáte alebo ste videli v televízii hrať baseball. Je to športová hra s tvrdou loptičkou, ktorá sa odpaľuje pálkou. Je rozšírená najmä v USA. Dobrým hráčom sa väčšina pokusov vydarí a odpália loptičku, ale veľmi často sa stáva aj to, že ju netrafia.

Známy hráč Babe Ruth mal počas svojej kariéry neúspešných 1330 pokusov, a úspešných 714. Pri svojich posledných zápasoch už nebol taký svižný ako kedysi. Na jednom zápase dokonca práve jeho chyby ovplyvnili prehru družstva. Keď po treťom neúspešnom pokuse odchádzal z poľa, počul znechutený krik a piskot divákov. Práve vtedy akýsi chlapec preskočil zábradlie a vbehol na hracie pole. Slzy mu stekali po tvári, keď objal nohy svojho veľkého športového hrdinu. Babe Ruth neváhal ani sekundu. Zdvihol chlapca, objal ho, postavil ho na nohy a jemne ho potľapkal po krku. Hluk z tribún utíchol. Piskot náhle prestal. V celom areáli zavládlo ticho. V týchto krátkych chvíľach fanúšikovia videli dvoch hrdinov: Babeho Rutha, ktorý napriek tomu, že sa mu tak nedarilo, prejavil záujem o malého chlapca; a malého chlapca, ktorý sa vedel vcítiť do pocitov iného človeka. Títo dvaja hrdinovia dokázali spolu obmäkčiť srdcia davu.

Netrápte sa kvôli prehrám a neúspechom. Radšej nech vás trápi to, koľko príležitostí vám môže uniknúť, keď sa nepokúsite znova.


Zdieľať: