Včely počas vývoja prechádzajú zaujímavým procesom. Včelia kráľovná nakladie vajíčka do šesťhranných buniek včelích plástov, ktoré sú v dostatočnej miere naplnené peľom a medom. Peľ a med totiž slúžia ako potrava pre vajíčko, kým dosiahne určitý stupeň zrelosti. Otvor bunky včelieho plástu je potom vzduchotesne uzavretý akýmsi „vrchnákom“ z vosku.

Keď mladý nájomník vyčerpá zásoby potravy, pre malé stvorenie nastal čas, aby vyšlo zo svojho väzenia. Neviete si však predstaviť, aký je to ťažký zápas, koľkú námahu musí mladá včelička vynaložiť, aby sa dostala cez voskový „vrchnák“! Otvor je taký úzky, že v snahe dostať sa von vlastne zničí blany, pod ktorými sa skrývajú jej krídelká. Je to však o nevyhnutný proces, pri ktorom sa jej uvoľnia krídelká a včielka môže hneď lietať.

Keby sa nejaký chrobák dostal do úľa a zožral by voskové vrchnáky, mladé včely by sa dostali von celkom ľahko a bez akejkoľvek námahy, ale neboli by schopné lietať. Ich dospelé príbuzné by onedlho inštinktívne zakročili a dopichali by ich na smrť.

Aj my musíme znášať námahu a problémy, aby sme v našom živote obstáli v rôznych skúškach a ťažkých situáciách.


Zdieľať: