
Od maličkostí závisia veľké veci.
Absolútne nezraniteľný…
Reinhold Messner. Muž, ktorý prvý bez kyslíka vystúpil na Mount Everest, dostal ďalší nápad. Vystúpiť na osemtisícovku úplne sám. Bez šerpov, bez skupiny horolezcov, ktorí budujú postupové tábory. Roku 1978 realizoval prvý sólovýstup na himalájsku osemtisícovku – Nanga Parbat (8125 m). A potom pokračoval ďalej – vždy sám: Nanga Parbat, Manaslu, Mount Everest, Kangčenčonga, Annapurna… Tak postupne za 16 dlhých rokov uskutočnil sólovýstupy na všetkých 14 osemtisícoviek. Svoje putovanie ukončil roku 1986, keď vystúpil na posledný z vysokých vrchov – Lhotse. Messner sa stal slávnym a mnohí ho považovali za nezraniteľného horolezca.
Potom si kúpil starý opustený zámoček v horách a rozhodol sa opraviť si ho. Postaviť si skutočný hrad. Aj sa mu to podarilo. Opravil budovy i kamenný múr dookola.
Povedali by ste, ten človek musel mať ohromné šťastie, že sa mu pri tých nebezpečných výstupoch na najvyššie vrchy sveta nikdy nič nestalo. Alebo bol nadmieru opatrný?
Až raz. Práve sa vracal v noci domov do svojho zámočku. Keď prišiel k bráne, zrazu si uvedomil, že nemá kľúče. Žeby musel dobyť vlastný hrad? V duchu sa pousmial nad touto myšlienkou. Niekoľkometrový kamenný múr. Aká to môže byť prekážka pre horolezca ako je Messner? To predsa zvládne bez problémov aj poslepiačky. Začal sa štverať na múr. Už bol skoro navrchu, keď nohy zrazu stratili oporu. Pošmykol sa. Ostal visieť za jednu ruku, no vtom kameň vo zvetranom múre povolil. Slávny dobyvateľ všetkých veľhôr sa zrútil na zem z niekoľkometrového múru na vlastnom dome a škaredo si pri dopade dodrúzgal nohu. Ostal bezvládne ležať na tvrdej zemi. Trvalo niekoľko hodín, kým ho sanitka odviezla do nemocnice. Lekári museli operovať komplikovanú zlomeninu nohy. Celé mesiace sa nemohol poriadne postaviť…
Často sa stáva, že profesionál zlyhá pre nejakú maličkosť. Opatrnosti naozaj nikdy nie je dosť. Aby sa ti stalo nešťastie, nato naozaj nemusíš cestovať do Himalájí. Stačí šupka z banánu na schodoch, červená na semafore či iná „maličkosť“. Za životnými úspechmi, ale najmä za životnými neúspechmi príliš často stoja celkom banálne „maličkosti“.