Čo by ste urobili, keby ste stretli obrovského hada – škrtiča pytóna? Tu je rada jedného skúseného brazílskeho bušmana: Nesmiete sa dať do behu. Pytón je totiž rýchlejší ako vy. Čo teda urobiť? Ľahnite si na zem na chrbát, nohy držte spolu, ruky tesne pri tele a hlavu tlačte k zemi. Had sa bude snažiť vopchať hlavu pod vás, aby sa mohol okolo vás ovinúť. Bude skúšať každý možný spôsob. Zachovajte však pokoj, nenaľakajte sa a ležte na zemi ako prikovaní! Je to veľmi dôležité!

Had sa však nevzdá. Preto mu musíte dovoliť, aby vám začal prehĺtať nohu. Je to celkom bezbolestné a bude mu to trvať dosť dlho. Keď však podľahnete panike a začnete sa s ním biť, veľmi rýchlo a ľahko sa okolo vás okrúti – a to by bol váš koniec! Ak si však zachováte chladnú hlavu a zostanete pokojní, bude pomaly pokračovať v “prehĺtaní“ nohy. Čakajte trpezlivo, kým sa dostane až ku kolenu. Potom opatrne vyberte z vrecka nožík, vrazte mu ho do kútika jeho roztiahnutých úst a rýchlym pohybom ich rozrežte. Had ostane celkom bezmocný a vy sa takto zachránite!

Dúfam, že nikto z vás nebude musieť použiť takúto lesť, aby sa zachránil pred obrovským hadom. Našťastie, u nás taký ani nežije. Aj na vás však dennodenne číha množstvo rôznych iných nebezpečenstiev, v ktorých môže byť rada starého bušmana veľmi cenná. Žiadna panika! Snažte sa zostať pokojní a s chladnou hlavou si rozmyslieť, ako nad nepriateľom zvíťaziť.


Zdieľať: