V zátoke Perzského zálivu stála niekoľko storočí malá osada, v ktorej žili prevažne rybári a lovci perál. Jej obyvatelia žili veľmi skromne. Potom sa však všetko zmenilo – v 60. rokoch minulého storočia boli objavené veľké zásoby ropy a Dubaj začal prekvitať.

Aj neďaleko odtiaľ, v Obu Dhabi, objavili ďalšie ložiská ropy. Dnes je toto miesto štvrtým najväčším producentom ropy na svete. V Dubaji sa už pred niekoľkými rokmi začala ropa míňať, ale skôr, ako sa to stalo, pustila sa vláda do veľmi ambiciózneho projektu – rozhodla sa premeniť mesto na Hong Kong Stredného východu. Znížila dane, začala podporovať podnikanie a turistický ruch. O niekoľko rokov sa stal zázrak.

Uprostred púšte vyrástlo ultramoderné mesto, v ktorom je všetko nové a obrovské. Tamojším úchvatným letiskom prešlo do roku 2010 štyridsať miliónov cestujúcich. Celoročne tam panuje teplé počasie a štyri mesiace v roku sú tam neznesiteľné horúčavy (45-50 °C). Aj napriek tomu je v Dubaji najdlhšia zjazdovka na svete (400 m) s 3 300 kg umelého snehu, ktorý sa vyrába na púšti a obnovuje každú noc.

A to nie je všetko. V Dubaji je aj najvyšší a najkrajší hotel sveta, druhé najväčšie nákupné centrum a onedlho bude dostavaný hotel pod vodou a tiež najväčší umelý ostrov na svete (v tvare palmy).

Priemerné ročné zrážky sa tam pohybujú len okolo osem centimetrov, ale aj napriek tomu sa tam darí golfovým ihriskám, dostihovým dráham, je tam mnoho širokých promenád a ciest lemovaných alejami stromov a živými plotmi, sú tam početné jazerá a parky.

Ako je niečo také uprostred púšte vôbec možné? Životodarná voda tam prúdi z desalinizačných „čističiek“ morskej vody (najväčších na svete, samozrejme!).

Dubaj je príkladom ľudskej vynaliezavosti. Ježiš nás však vedie k niečomu celkom inému! Ukazuje nám, že zmysel ľudského života nenájdeme v tom, čo je najnovšie, najväčšie či najdrahšie, ale v službe.

Chcete, aby bol váš život zmysluplný? Zamerajte sa na potreby tohto sveta. Pomôžte niekomu. Rozdávajte nádej. Odovzdajte ľuďom dobrú správu o Bohu. Začnite dnes.


Zdieľať: