27. augusta 1910 sa v mestečku Skopje (terajšie Macedónsko) narodilo albánskym rodičom dievčatko. Pomenovali ju Agnes Gonxha Bojaxhiuová. Dievčatko rástlo a keď malo dvanásť rokov, vedelo už, čo chce v živote robiť. Agnes sa rozhodla pomáhať chudobným.

Jezuitskí misionári v Bengálsku a Indii posielali domov správy o svojej práci. Práve oni inšpirovali Agnes k tomu, že aj ona chcela pomáhať chudobným v Indii. Ako tínedžerka odišla z domova a pridala sa ku skupine írskych mníšok, ktoré šli na misiu do Kalkaty. Tu dostala meno „sestra Tereza“. Takmer dvadsať rokov sa učila a pracovala ako riaditeľka školy v Kalkate.

Ale v roku 1946 sa stalo niečo, čo navždy zmenilo jej život. Ochorela. Domnievali sa, že má tuberkulózu – nákazlivú chorobu zasahujúca najmä pľúca, ktorá bola vtedy veľmi vážnym onemocnením. Preto ju poslali na liečenie do Darjeeling. Na ceste vlakom do Darjeeling sestra Tereza cítila, že Boh ju vyzýva nasledovať ho a ísť k tým najbiednejším a najchudobnejším z chudobných.

Absolvovala ošetrovateľský kurz a šla do tej najchudobnejšej štvrte Kalkaty učiť deti. Keď pred kalkatskou nemocnicou našla na zemi ženu, napoly zjedenú larvami a krysami, sadla si k nej a bola pri nej, kým nezomrela. Potom založila ústav pre umierajúcich, ktorí nemali naozaj nič. Mohli sem prísť bezdomovci a vyvrheli spoločnosti a až do smrti o nich bolo postarané. Umyli ich a nakŕmili a umožnili im dôstojne zomrieť.

V roku 1979 bola Agnes Gonxha Bojaxhiuová – svet ju pozná ako Matku Terezu – odmenená Nobelovou cenou mieru. Prijala ju v mene „nechcených, nemilovaných a tých, o ktorých sa nikto nestará“, odetá do indického sárí, ktoré si obliekla, keď začala slúžiť.

Matka Tereza dala chudobným všetko – aj seba. Keď niečo dostala, nenechala si to. Keď jej pápež Pavel IV. podaroval biele auto, predala ho na dražbe a peniaze použila v prospech malomocných v západnom Bengálsku.

Až do svojej smrti 5. septembra 1997 bola Matka Tereza, ktorá nemala nič, jednou z najbohatších ľudí sveta, oveľa bohatšou než Bill Gates alebo Donald Trump. Na rozdiel od nich, jej bohatstvo sa nikdy nestratí a nikto jej ho nemôže ukradnúť.


Zdieľať: