Už si niekedy videl tvár, ktorá ti pripomínala tvár anjela? Na jednom stretnutí som stretol kazateľa zo Šalamúnových ostrovov – Kata Rangosa. Mal čiernu tvár, žiariace oči a nádherný biely úsmev. Zdalo sa mi, že som uvidel anjela.
Kata Rangoso bol muž plný Ducha Svätého a múdrosti. Jeho otec bol náčelníkom kmeňa kanibalov a lovcov lebiek. Bol jedným z prvých, ktorí pod vplyvom misionárov zakázali ľudského obete malých detí. Ako dvanásťročného začal Kata Rangoso vzdelávať prvý z adventistických misionárov, kapitán G. F. Jones. Onedlho sa ukázalo, že Kata je dychtivý žiak, ktorý je úplne oddaný Pánovi Ježišovi a má vodcovské schopnosti.
Na začiatku druhej svetovej vojny Kata Rangoso dostal na starosť evanjelizáciu na Šalamúnových ostrovoch. Onedlho ho jeho silné náboženské presvedčenie priviedlo do konfliktu s britským veliacim dôstojníkom. Po krutom zaobchádzaní hodili Rangosa a jeho pomocníka Londiho do väzenia, aby tam zomreli. Adventisti na celom ostrove sa stretli, aby sa za nich modlili. Boh im odpovedal. Dvaja zajatci uvideli v tú noc anjela.
Okolo desiatej v noci prešiel okolo ozbrojených strážcov muž so zväzkom kľúčov a otvoril bránu. Zavolal na Rangosa a Londiho. Vyviedol ich von na chodník vedúci k pobrežiu. Tam im ukázal prázdne kanoe, ktoré ich malo dopraviť domov. Keď sa otočili, aby mu poďakovali, bol preč, hoci rovnú cestičku do vzdialenosti vyše 100 metrov osvetľoval mesiac. Neskôr zistili, že jediné kľúče od väzenia mal dôstojník celú noc pri sebe.


Zdieľať: