Pakone hrivnaté každoročne migrujú v obrovských čriedach na tanzánsku planinu Serengeti, kde sa pária a kde samice porodia svoje mláďatá. Tu sa však potulujú aj nebezpečné predátory, vrátane hyen. V tomto nehostinnom kraji má práve narodené mláďa asi 15 minút na to, aby sa postavilo na nohy a začalo utekať v čriede s dospelými jedincami. Ak mláďa vyštartuje pomaly, riskuje, že sa stane korisťou niektorej hyeny.
Mláďa tejto zvláštnej antilopy má sotva čas oddýchnuť si po narodení a matka už doň strká, aby sa postavilo. Zadné nohy sú ešte slabé a neisté; predné sú pokrčené pod hompáľajúcou sa hlavou. Po piatich minútach nepretržitých pokusov postaviť sa je mláďa často úplne vyčerpané.
Ale hyeny nečakajú, kým sa mláďa postaví. Pomaly sa blíži jedna so sklonenou hlavou a trocha vycerenými zubami. Matka sa odvážne postaví medzi hyenu a mláďa, ale objaví sa ďalšia hyena a hneď za ňou tretia. Matka sa vrhne na jednu z nich a hneď sa vracia späť. Ale medzitým sa ďalšia ukrytá ešte viac priblíži k bezbrannému mláďaťu. O chvíľu je už matka z každej strany obklopená hyenami, zatiaľ čo ostatné žerú jej mláďa.
Neďaleko sú rozptýlené doslova tisícky ďalších pasúcich sa pakoní. Sem-tam zdvihnú hlavu, aby sa pozreli na zúfalú matku, ktorá sa snaží odohnať hyeny. Ktorákoľvek by mohla ľahko pomôcť zachrániť mláďa, ale nie sama.
Dnešný svet vedie ľudí k tomu, aby si od iných držali určitý odstup, nemiešali sa do ich záležitostí a o nikoho sa nestarali. Keď však človek zostane sám, veľmi ľahko sa môže stať, že skončí ako táto antilopa.


Zdieľať: