
autor fotografie: Jaroslav Bielik |
Pravé šťastie je v našich rukách; nasleduje za dobrým životom ako tieň za predmetom.
Balón
Pred niekoľkými rokmi sa dvojica dobrodruhov pokúsila preletieť okolo zemegule v balóne nadnášanom horúcim vzduchom. Vzlietli v St. Louis v Missouri do výšky 7 km a vydali sa smerom na východ cez Atlantický oceán k Afrike.
Vietor ich hnal priamo k Líbyi, a to bol problém. Vládne tam totiž diktátor, ktorý nenávidí Američanov a nepraje si, aby americké lietadlá alebo balóny lietali ponad jeho krajinu. Bolo veľmi pravdepodobné, že keby balón letel cez vzdušný priestor Líbye, bol by zostrelený.
To vyvolalo ďalší problém. Zmeniť smer teplovzdušného balóna nie je také jednoduché. Vlastne sa to ani nedá, pretože je úplne ovládaný vetrom.
Je však možné nájsť rôzne prúdenia vzduchu. Robí sa to tak, že sa zmení nadmorská výška. Vo vyššej alebo nižšej nadmorskej výške vzduchoplavec zvyčajne nájde bočný vietor, ktorý prúdi iným smerom.
Vzduchoplavci sa preto rozhodli vypustiť z balóna určité množstvo horúceho vzduchu. Vďaka tomu klesli do výšky 1,8 km. V tejto nadmorskej výške bolo prúdenie vzduchu, ktoré ich nieslo skôr na juh než na východ. Keď už boli dostatočne južne od Líbye a mimo dosahu jej rakiet, opäť zakúrili. Balón sa vzniesol do výšky takmer 3,5 km, kde zachytili ďalšie prúdenie, ktoré ich nieslo na východ smerom k cieľu, ktorý si určili.
Vzduchoplavci sú vydaní napospas vetru; môžu ísť len tam, kam fúka vietor. Podobne, niektorí ľudia si myslia, že sú vydaní napospas okolnostiam, ktoré ich v živote stretávajú a nič na tom nezmenia.
Ale niečo predsa urobiť môžu. Ako vzduchoplavci môžu zmeniť nadmorskú výšku, tak sa ty môžeš rozhodnúť zmeniť svoj postoj. Keď zmeníš svoj postoj, zmeníš svoj smer. Už nie si vydaný napospas okolnostiam, ktoré ťa v živote stretávajú. Pamätaj si, ak zmeníš svoj postoj, zmeníš svoj svet.