Túžba lietať ako vták je stará ako ľudstvo samo. Najstarší známy letec bol Ikaros z gréckych bájí. Skončil však neslávne, pretože podľa legendy slnko rozpustilo vosk na jeho krídlach, ktoré jeho otec Daidalos urobil z vtáčích pierok. Ľudia sa však myšlienky lietať nevzdali.

V roku 1783 vyslali Ann-Jean a Robert de Mars do vzduchu prvý balón. O mesiac neskôr Etiene Montgolfier úspešne odštartoval let balónom s prvými pasažiermi. Boli nimi ovce, kohút a kačka.

Onedlho spolu s dôstojníkom de Rozierom skonštruoval balón schopný uniesť ľudskú posádku. Písal sa 15. október 1783. De Rozier rozkúril pod balónom a pred zrakmi zvedavého davu vzlietol do vzduchu. Vo výške asi 25 metrov sa vznášal skoro pol hodiny. Keď pristál, vyhlásil: „Tam hore sa niet čoho báť!“ Ale svedkovia tvrdia, že bol pri tom bledý ako stena…

V tom istom roku zistili, že balón by sa dobre vznášal, keby bol naplnený vodíkom. V roku 1785 dokonca preleteli na balóne ponad kanál La Manche z Európy do Anglicka. V tom istom roku sa však odohralo aj prvé letecké nešťastie v histórii. Balón, ktorý naplnili horúcim vzduchom a vodíkom, vybuchol a zhorel. Priekopník letectva De Rozier našiel v plameňoch smrť.

Ľudská túžba vystúpiť do výšok a byť voľný ako vták je naozaj veľmi silná. Ale za svoju odvahu ľudia až príliš často zaplatia tú najvyššiu daň.


Zdieľať: