Uvažovali ste niekedy o tom, prečo sa vlastne smejeme? Sme jediné zo všetkých živých tvorov na našej planéte, ktoré sa smejú. Zdá sa, že smiech nie je pre zachovanie života vôbec dôležitý. Moderná medicína však nedávno zistila, že to, čo nachádzame v biblických Prísloviach kráľa Šalamúna o smiechu, je pravda. Smiech má naozaj terapeutické účinky.

V našej dobe sa zo smiechu stal obchodný artikel. Pridáva sa do televíznych sitkomov, zarábajú na ňom komici divadiel, ktorí rozprávajú ľuďom vtipy a pritom sa podobajú na svorných šašov.

Život je veselý. Boh nám dal schopnosť smiať sa. Keď sa smejeme, nachádzame sa v stave, ktorý je jedinečne ľudský. Vo svete, ktorý je narušený vplyvom zlyhania našich prvých rodičov, je humor spásnou milosťou. Tým, že sa smejeme, ukazujeme, že bez ohľadu na to, aký čierny je náš svet, nie je nič stratené.

Afričania, ktorých kedysi priviezli do Ameriky v okovách, dobre vedia, že je to pravda. Aj keď ich iní týrali a ponižovali, dokázali sa pozrieť zlu priamo do očí a zvíťaziť nad ním. Zvíťazili nad ním svojimi piesňami plnými viery a nádeje a svojím humorom.

Pred niekoľkými rokmi sa na jednej britskej univerzite rozhodli, že preskúmajú, ako pôsobí humor v odlišných kultúrach. Poslali zbierky vtipov desaťtisícom ľudí z rôznych krajín, ktorí mali označiť ten, ktorý sa im najviac páčil. Vyhral tento:

Sherlock Holmes ide stanovať s Dr. Watsonom. Postavia si stan a idú spať. O niekoľko hodín neskôr Holmes prebudí Watsona.

„Watson, pozri sa hore a povedz mi, čo z toho usudzuješ?“

Watson sa pozrie hore a keď uvidí nebo posiate hviezdami, odvetí: „Myslím, že v takom veľkom vesmíre, ako je náš, musia existovať planéty podobné našej.“

„Ty si ale hlupák,“ oborí sa naňho Holmes. „Niekto nám ukradol stan!“

Prečo sa z toho smejeme? Pretože v tom poznávame samých seba. Aj my veľmi často pre stromy nevidíme les a robíme absurdné závery.

Takí sme my ľudia. Taký je život. A náš smiech je darom Božej milosti.


Zdieľať: