Haben vyrastal v sirotinci v Etiópii. Keď mal 15 rokov, odišiel, aby si hľadal svoju vlastnú životnú cestu.

Vypukla vojna a Haben bol povolaný do armády. Absolvoval vojenský výcvik a nasledujúce tri roky strávil na fronte. Vojna bola pre tínedžerov hotovým postrachom. Haben trávil voľný čas tým, že počúval rádio. Objavil adventistické rádio a rádio Hlas nádeje. Programy upriamovali jeho myšlienky k Bohu. Haben sa začal modliť k Bohu, ktorého dosiaľ nepoznal.

Niekoľkokrát sa Haben ocitol na vojnovom poli tvárou v tvár smrti. Raz jeho jednotka bojovala tri dni bez jedla a vody. Väčšina jeho kamarátov padla v boji alebo boli vážne zranení. Haben zistil, že spolu s ďalším vojakom musia čeliť dobre vyzbrojenej presile nepriateľa. Obaja sa kryli za veľký balvan, ktorý odolával nepriateľskému útoku. Bolo len otázkou času, kedy bude zabitý alebo zranený. Modlil sa: „Bože, ak chceš aby som zomrel, uvidím ťa pri vzkriesení. Ale ak ma zachrániš, budem ti slúžiť po celý zvyšok svojho života.“

O niekoľko hodín ich z obkľúčenia zachránila ďalšia jednotka. „Nepochybujem o tom, že Boh ma zachránil,“ povedal Haben. „V zápale boja som videl, ako sa voči mne prejavila Božia láska.“

Pri inej príležitosti, keď sa so spolubojovníkmi pohli do útoku, pocítil nejakú ruku, ktorá ho tlačila k zemi. Rýchlo zaľahol a v tom vybuchla bomba presne tam, kde predtým stál. Muži boli prekvapení, keď ho našli živého. „Videli sme ako bomba padá priamo na teba!“ povedali. Ale Haben nemal na tele ani škrabanec. Z vrecka vytiahol malú Bibliu a začal týmto mužom rozprávať o Božej láske.

Vojna sa skončila a Haben sa usadil v Addis Abebe, kde začal pracovať pre vládu. Ale stále pamätal na svoj sľub, ktorý dal Bohu. Dnes pomáha pri príprave programov pre adventistické rádio, pretože práve táto stanica ho priviedla na bojisku k Bohu.

Benjamín Schoun


Zdieľať: