Koľko stojí úsmev? Euro? Sto eur? Tisíc eur?

Áno, úsmev má veľkú hodnotu. Kto by nemal rád tých, ktorí sa usmievajú aj vtedy, keď sa im nedarí a keď všetko nie je tak, ako si to predstavovali? Ktorí sa usmievajú aj vtedy, keď sa iní pri hre hnevajú a cítia sa urazení? Taký úsmev má oveľa väčšiu cenu než peniaze.

Pomysli na šťastie a radosť, ktorou obdaríš svoju mamu alebo otca, keď sa na nich s láskou usmeješ. Tvoj úsmev im pomôže lepšie znášať bremená a problémy, s ktorými denne zápasia a predĺži im tak život. Nie je to veľká hodnota? Nestojí to za to? Úsmev vnáša do atmosféry domova teplo a pokoj, no hnev, hašterenie a nervozita pôsobia na všetkých doma ako piesok v očiach.

Možno sa niekedy usmeješ na niekoho, kto je veľmi smutný a zmalomyseľnený. Tvoj úsmev mu pomôže nájsť stratenú radosť. Akú to má hodnotu? Možno sa to nikdy nedozvieš, ale pre toho človeka to znamená naozaj veľa.

Úsmev nestojí nič, no prináša mnoho. Obohacuje toho, kto ho prijíma a neochudobňuje toho, kto ho dáva. Trvá len chvíľku, ale spomienka naň je niekedy večná. Nik nie je taký bohatý, aby sa bez neho zaobišiel a nik nie je taký chudobný, aby ho nemohol darovať.

Úsmev vytvára šťastný domov, je oporou v starostiach. Je citlivým znakom priateľstva. V únave prináša odpočinok, v znechutení vracia odvahu, v smútku je potechou a pri každej príležitosti je prirodzeným liekom.

Je dobre, že si ho nemožno kúpiť ani ukradnúť, pretože má hodnotu len od chvíle, keď sa dáva.

A keby si stretol niekoho, kto by pre teba nemal úsmev, hoci naň čakáš, buď veľkodušný a usmej sa naňho ty, pretože nik tak nepotrebuje úsmev ako ten, kto ho nemá pre iných. Sotva ti zaň niekto zaplatí a možno ti ho ani nevráti, ale ty budeš určite nesmierne šťastný.


Zdieľať: